Najlepsze gry planszowe 2011 roku

Najlepsze gry planszowe 2011 roku

1. ,, Cywilizacja: poprzez wieki ”

W grze będziemy zarządzać swoją cywilizacją. Dbać o jej rozwój oraz populację, którą trzeba będzie wyżywić. Cała gra opiera się na kartach, dlatego w pudełku znajdziemy ich aż 300! Karty reprezentują najróżniejsze rzeczy, od budynków, które będziemy wznosić, po formacje militarne, którymi będziemy walczyć, postacie historyczne, które będą przewodzić naszej cywilizacji, a także cuda świata, którymi będziemy się chełpić, oraz przede wszystkim wynalazki i technologie, które pozwolą nam udoskonalać cywilizację w rolnictwie, wydobyciu, religii, nauce i kulturze.

Na pierwszy rzut oka wydaje się grą złożoną i skomplikowaną. Nic jednak bardziej mylnego. Pomimo ogromu zasad, już po dwóch-trzech partiach gracze nie będą mieli żadnych problemów z grą i skupią się na samej zagrywce. Cały czas musimy reagować na wszelkie działania rywali oraz dostosowywać się do rzeczywistości, jaka panuje w grze w danej chwili. Faza akcji to jedna z głównych i,, serce ” gry.

To w tym momencie trzeba będzie podjąć wszystkie decyzje, które musimy dokładnie przemyśleć. Powinny zapewnić nam jak największe rezultaty, dlatego w tym momencie warto chwilę przystopować i szczegółowo przemyśleć, jakie działania chcemy podjąć. Gra ma po prostu wszystko, czego trzeba oczekiwać od gry cywilizacyjnej. Wykonanie jest również bardzo solidne, a grafiki zachęcą nas do kupna.

2. ,, Agrecola ”

To typowa gra strategiczna i ekonomiczna zarazem. Grać możemy w nią pojedynczo, bądź aż w 5 graczy. Każdy z grających wciela się w rolę chłopa i zajmuje się wykonywaniem typowych dla tej grupy społecznej zajęć, takich jak żniwa, wykarmienie swojej rodziny czy hodowanie zwierząt i budowanie dla nich zagród. W grze zwycięży ten, kto zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa, które z kolei przyznawane są za zrównoważony rozwój naszej małej farmy.

Po 14 rundach naszej gry i ostatnich żniwach następuje podliczenie naszych punktów zwycięstwa. Możemy je zdobyć za rozwój farmy. Sama gra posiada w miarę prosty i jasny zestaw reguł, jednakże liczba możliwych strategii i metod postępowania, jakie występują w grze będzie dla nas wprost niewyobrażalna.

To jedna z lepszych gier, jakie wystąpiły na rynku. Zebrała mnóstwo nagród i nominacji, co powinno skłaniać nas ku zakupieniu jej. Elementów jest bardzo dużo, a sama grafika bardzo porządna – czego chcieć więc więcej? Przyniesie nam mnóstwo zabawy i emocji. Obawa przed wygłodzeniem w grze naszej rodziny potrafi bowiem przynieść graczom wiele emocji i dreszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *