Najlepsze gry planszowe 2012 roku

Najlepsze gry planszowe 2012 roku

1. ,, Terra Mystica ”

Pierwsze, co rzuci nam się w oczy po otwarciu pudełka, to piękno całej gry. Grafika stoi na naprawdę wysokim poziomie, przez co z pewnością przyczyniła się ona do popularności całej gry. To kawał świetnie wykonanej roboty – kolory są idealnie dopasowane i z pewnością umilą nam czas podczas zagrywek. Zasady w grze są jednocześnie trudne i łatwe. Dlaczego? Otóż same w sobie są one jasne i przejrzyste, lecz występują w naprawdę dużej ilości, przez co możemy się pogubić. Właśnie dlatego gra polecana jest dla bardziej doświadczonych w tej dziedzinie osób, które wiedzą, czego od gry oczekują.

Przyda się również trochę wprawy, która przyśpieszy nam grę i nada jej tempa. To czysta zabawa i idealne rozwiązanie na długi, wolny czas. Jest to bardzo satysfakcjonująca gra, która z pewnością nas wciągnie. Nie bez powodu była okrzykiwana jako jedna z najlepszych w danym roku. Sama ilość zdobytych nagród jak i nominacji powinna nieco nam o niej powiedzieć. Każdy fan planszówek po prostu musi mieć tę grę w swojej szafie – to zdecydowany,, must have ”, który po prostu warto mieć.

Piękna grafika, przejrzyste zasady i kombinowanie – czego chcieć więcej? Pudełko również pięknie wykonane, a w nim mnóstwo drewnianych elementów, które tylko dodają grze jeszcze lepszego klimatu. Nawet, jeśli jakiś element jest niejasny, można wyczuć go intuicyjnie. Dlatego właśnie polecana jest dla osób, które mają na temat gier, schematów już pewną wiedzę. To czysta zabawa i świetnie wykorzystany czas.

2. ,, Boże Igrzysko: Magnaci ”

To istna gra o Rzeczpospolitą. Grafika magnata na pudełku, siedzącego za stołem robi niesamowite wrażenie. Sama grafika zdaje się zachęcać już na samym początku świetnym wykonaniem. Widzimy, że siedzi on przy mapie Rzeczpospolitej, w którą wbił nóż – to zapewne symbol pewnej rywalizacji. W pudełku znajdujemy planszę, dość pokaźnych rozmiarów, drewniane elementy, karty oraz parę żetonów. Karty są zdobione grafikami, które należą do danej epoki – to tylko potęguje klimat całej gry.

Dodatkowo widnieją na kartach notatki historyczne na temat postaci. Możemy połączyć więc przyjemne z pożytecznym i zaczerpnąć nieco historii. W Magnatach wcielamy się w tytułowe osobistości Rzeczpospolitej z okresu od Unii Lubelskiej, zdrady w Targowicy, oraz upadku państwa polsko-litewskiego. Od dwóch do pięciu graczy zarządzać będzie wielkimi rodami: Leszczyńskimi, Potockimi, Radziwiłłami, Sapiehami oraz Zamoyskimi. Rozgrywka może trwać maksymalnie 4 rundy. Sama gra może skończyć się jednak wcześniej za sprawą rozbiorów.

Rundę w grze rozpoczynamy poprzez sprawdzenie, który z króli najbardziej zasłużył się w danym okresie panowania. Dzięki temu może dowiedzieć się mniej więcej, jaki kierunek w polityce będzie wspierany: religia, pieniądze, wojskowość czy może władza? Konflikty to bardzo mocna faza w grze. Jak wiadomo, nasz kraj był nękany w tamtych okresach przez wiele mocarstw. Możemy liczyć się także z najazdami, które będą nas wiele kosztować. To gra stosunkowo szybka i nie powinna przynosić nam wielu problemów – po prostu warto ją mieć.

3. ,, Warhammer: Inwazja ”

Celem gry jest zniszczenie dwóch z trzech stref w mieście naszego przeciwnika, a zrobić to można nie inaczej, jak poprzez zadawanie obrażeń. Gracze mają za zadanie wykładać do swoich stref takie karty, które obronią ich stolicę; zyskają przy tym zasoby i dobiorą nowe kartoniki.

Następnie, toczą oni ze sobą bitwy, które w efekcie pozwolą im niszczyć wspomniane strefy bazy ich rywala. Ten, kto zrobi to najszybciej, mianowany będzie zwycięzcą. Inwazja to kawał świetnie wykonanej roboty, po prostu ciekawa gra dla dwóch osób, które chcą w jakiś sposób spędzić wspólnie czas. Sama gra przyniesie nam dużą dawkę zabawy. Sama instrukcja gry jest niezwykle przejrzysta, przez co nie powinna sprawiać nam żadnych problemów. Zasady powinniśmy pojąć szybko i nawet jeśli któraś jest niejasna – wyczujemy je intuicyjnie. Gra nominowana była do wielu nagród, co tylko powinno nas skłonić do samego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *