Najlepsze gry planszowe 2016 roku

Najlepsze gry planszowe 2016 roku

1. ,, Tajniacy ”

Po otwarciu pudełka otrzymujemy instrukcję, która jest bardzo zwięzła i bardzo dobrze poradzi sobie z wytłumaczeniem zasad. Ponadto, otrzymujemy 40 kart kluczy – karty te definiują, które z nich, leżących na stole należą do danej drużyny. 8 kafelków agentów czerwonych i niebieskich, 7 kafelków niewinnych obserwatorów, 1 kafelek podwójnego agenta oraz kafelek zabójcy, 200 kart z 400 kryptonimami oraz klepsydrę. Gracze dzielą się na dwie drużyny. Każda wybiera swojego szefa, i siada po jednej stronie stołu. Po drugiej zasiadają,, tajniacy ”. Drużyny grają na zmianę. Gdy szef daje innym wskazówkę, tajniacy z jego własnej drużyny próbują odgadnąć znaczenie. Każdy zły strzał oznacza natychmiastowe zakończenie tury. Na końcu w instrukcji autor udostępnił nam kilka dodatkowych zasad, które można włączyć do gry jeśli tylko pragniemy. Gra jest wykonana bardzo dobrze, a sama cena jest bardzo zachęcająca. Rozgrywki powinny niemal zawsze kończyć się przed upływem 15 minut, co sprawia że możemy grać w nią praktycznie w każdym momencie.

2. ,, Marco Polo ”

Cechą charakterystyczną tej gry jest wykorzystywanie w niej kostek, które będą przez nas umieszczane na planszy w celu wykonywania określonych akcji. Marco Polo przeznaczony jest dla 2 do 4 graczy, a cała rozgrywka może nam zająć od 40 do nawet 90 minut. Pudełko jest wypchane po brzegi najrozmaitszymi elementami. Gra opiera się głównie na operowaniu kostkami: wysyłaniu ich w przeróżne miejsca znajdujące się na planszy. Za ich pomocą będziemy mogli wykonywać z kolei przeróżne akcje. Na niektórych miejscach zmieścić może się tylko jeden z graczy, natomiast w innych opcji takiej blokady znów nie ma. Główny cel to oczywiście zdobycie jak największej ilości punktów. Jest to gra bardzo różnorodna i pełna ciekawych scenariuszy. Możemy być pewni, że będziemy chcieli po skończonej rozgrywce wykonać jeszcze jedną.

3. ,, Splendor ”

Łatwa mechanika i ciekawe wykonanie całości – to elementy które zadecydowały o dużej popularności tej gry. Wcielamy się tutaj w role handlarzy, którzy zdobywają przeróżne klejnoty. Zdobycie klejnotów to zdobycie kart, a karty z kolei umożliwiają zdobycie lepszych klejnotów. Proste, prawda? Gra zaskoczy nas w każdym elemencie: od wykonania po ciekawe scenariusze i najrozmaitsze opcje. Cel gry to zdobycie 15 punktów. Ta liczba oznacza zwycięzcę, a sama gra zaczyna toczyć się od początku. To ciągły wyścig z innymi graczami, który jednak sprawia, że nie czujemy ostrej rywalizacji, a zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *