Zimna Wojna idealnie odzwierciedla czasy intryg i konfliktów zbrojnych

Zimna Wojna

W roku 1945, Alianci z Sowietami powstrzymali hitlerowską machinę wojenną, a światowe mocarstwa zastąpione zostały przez USA i ZSRR. Ledwo zakończył się jeden konflikt, a za rogiem czekał już drugi, z jakim musiały zmierzyć się wszystkie kraje świata i przygotować na kolejne represje. To już nie wojna na broń, a spisek i śledztwo. Tak w skrócie opisać można czasy, jakie nastały w latach 1945-1989, wokół których toczy się tematyka gry planszowej,, Zimna Wojna ”.

To gra dla dwóch graczy, która idealnie odzwierciedla czasy intryg, knucia i konfliktów zbrojnych pomiędzy USA a ZSRR, które pozostawiły wiele krwi i pozbawiły życia milionów osób.

Grę rozpoczynamy w Europie, która znajduje się w kompletnych ruinach. Mimo to, ścigają się o nie te dwa mocarstwa, gotowe zrobić dosłownie wszystko, by zdobyć dany teren i przywłaszczyć go sobie.

Gra umożliwia więc przeniesienie się czasie, do lat które w niczym nie przypominają nam tych współczesnych. Wywołuje nerwowość, strach i napięcie. Zimna wojna to zjawisko, które zainspirowało nie tylko pisarzy i filmowców, lecz także twórców gier planszowych.

Pudełko skrywa 2 kostki, 110 kart, plansze oraz znaczniki dla USA i ZSRR. Dołączona jest ponadto instrukcja, a sam mechanizm gry jest bardzo prosty. Gra trwa od 120 do nawet 180 minut, dlatego musimy zarezerwować sobie na nią trochę czasu i cierpliwości.

Gdy zaznajomimy się już z wszystkim, możemy przystąpić do samej gry. Będzie polegać na dobraniu kart, które zaszkodzą przeciwnikowi w jak największym stopniu. Będziemy wybierać w kartach, które oznaczone są różnymi historycznymi wydarzeniami – wcale nie muszą być negatywne dla drugiej osoby.

Nie możemy doprowadzić do wybuchu wojny nuklearnej, poprzez prowokowanie naszego przeciwnika, który w każdym momencie może wcisnąć czerwony guzik. Gra składa się na trzy tury: początek wojny, apogeum i schyłek wojny.

Jest to planszówka bardzo interesująca i wciągająca, pozwalająca poczuć klimat tamtych lat. Możemy czuć się tak, jakbyśmy znajdowali się właśnie w którymś ze schronów. Posiada jednak wiele walorów historycznych oraz strategicznych: uczy logicznego myślenia.

Jest bardzo wymagająca, lecz bardzo opłacalna, w szczególności dla młodszych nastolatków, które dopiero co zaznajamiają się z historią świata, wojen i konfliktów.

Jeśli lubimy więc zagłębiać się w przeszłość i odkrywać jej tajemnice, gra będzie idealnym rozwiązaniem na niedzielne popołudnie. Nauczymy się również planować strategie i ciekawe taktyki, czując się jak przywódcy jednych z mocarstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *