Capital

Capital
źródło: mastersofgames.com

Na ,,Capital” oczekiwało wiele graczy. Gra należy do linii wydawniczej Granna Expert. Należy zaznaczyć już na początku, że to gra dla bardziej wymagających osób, które mają w grach już pewne wyrobione doświadczenie i wiedzą, czego chcą. Jednak same zasady nie są trudne do opanowania i nie powinny odstraszać amatorów. Jednak aby czerpać z niej całą przyjemność, przyda się nieco wiedzy. Mechanika opiera się na drafcie: na początku otrzymujemy 4 żetony miasta. Wybieramy następnie jeden, a następny przekazujemy drugiemu graczowi. Kafel ten możemy sprzedać za monety oraz dobudować do naszej własnej dzielnicy.

Pod koniec rundy podliczamy punkty. Sześć różnych zabudowań obecnych w grze, milowe kamienie i inne symbole transportu – to wszystko czeka na nas w pudełku. Każdy ten obszar przyniesie nam punkty bądź monety, a wybrany przez nas park daje nam punkty za sąsiadujące obszary mieszkalne, zaś każdy obszar handlowy przynosi nam dochody za obszary mieszkalne. Z kolei elementy kulturalne i przemysłowe dadzą nam punkty i monety, które są nadrukowane, mimo że przynieść mogą one straty są sąsiadujący z nimi obszar mieszkalny. Transport daje nam tylko dwa punkty za symbol, jeśli kafelki zaś nie sąsiadują ze sobą i jest ich minimum dwa.

Trasa za jeden przystanek nie byłaby w końcu w ogóle opłacalną czynnością.

Największą frajdę przyniosą nam budynki publiczne. Oferują nam one dodatkowe reakcje między obszarami, zdobywanie punktów, funduszy na rozbudowy naszych dzielnic oraz dodają grze pewnego klimatu. To doskonały plus dla tych, którzy lubią Warszawę. Budynki mają nawet własną nazwę jak i grafikę; są rzetelnymi miejscami, które możemy w stolicy zobaczyć na własne oczy. Dodatkowym atutem jest ich historia, która została napisana w instrukcji. Jest to więc idealny przykład naukowy, dzięki któremu możemy nie tylko doszkolić siebie, jak i bliskich. Wybór kafelka i sprzedaże toczą się przez aż sześć rund.

Na końcu rundy do zgromadzonych przez nas punktów możemy dodać po jednym za każde pięć posiadanych moment, o ile takowe nam w ogóle zostały. Gra posiada mnóstwo ciekawych rozwiań i nie jest monotonna. Na pewno będziemy czerpać z gry dużo zabawy i rozrywki. Mimo z pozoru łatwych zasad jesteśmy zmuszeni do podejmowania poniekąd trudnych decyzji, przy których wymagane jest od nas nieco wiedzy na ten temat i pewnego doświadczenia w podobnych grach planszowych. Przydają się więc pewne opanowane już wcześniej umiejętności i na pewno ułatwią one grę. Jeśli szukamy więc czegoś bardziej zaawansowanego, gra się pod tym względem zdecydowanie sprawdzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *