Ranking gier planszowych dla dwóch osób

Ranking gier planszowych dla dwóch osób

Gry planszowe już od wielu lat służą ludzkiej rozrywce. Są powszechnie dostępne i potrafią umilić nie jeden wieczór spędzony z rodziną czy znajomymi. 

Planszówki potrafią nie tylko rozweselić towarzystwo, ale i zbliżyć ze sobą graczy. Posiadanie chociaż jednej w swoim domowym asortymencie, na pewno wyjdzie Ci na dobre. Nie znasz dnia, ani godziny, kiedy będzie naprawdę potrzebna. Oto lista najlepszych i najciekawszych gier przeznaczonych dla dwóch osób:

1. Scrabble

SCRABBLE to bardzo popularna gra słowna dla dwóch , trzech lub czterech graczy. Polega na wymyślaniu powiązanych ze sobą słów i układaniu ich na planszy, co  przypomina  budowanie krzyżówki. Gra wymaga koncentracji i szybkiego myślenia. Słowa należy układać z płytek, na których znajdują się litery, przy czym każda z nich ma swoją wartość punktową. Wygrywa ten, kto uzyska najwięcej punktów. Scrabble to również świetny trening dla szarych komórek, gra rozwija kreatywne myślenie a przy tym dostarcza mnóstwo zabawy.

2. Dobble

Zasady tej gry są bardzo proste. Dobble to pięćdziesiąt symboli umieszczonych na pięćdziesięciu pięciu kartach. Każda z nich jest unikalna i łączy się z innymi tylko jednym symbolem. Zadaniem każdego gracza jest odnalezienie identycznych symboli na dwóch kartach oraz ogłoszenie ich nazwy, zanim zrobi to druga osoba. Dla utrudnienia, symbole występujące na kartach mają różne kształty i bywają odwrócone. Gra na pewno zyskuje ogromny plus za to, że w instrukcji znaleźć można aż pięć różnych wariantów gry. Dzięki temu każdy możne znaleźć charakter rozgrywki, który będzie dla niego najodpowiedniejszy.  Rozgrywka dostarcza mnóstwo radości i emocji, mimo tego, że jest prosta i nieskopiowana.

3. Jenga

Jenga to znana, często rekomendowana gra planszowa, która rozpoczyna się od ustawienia na środku stołu lub podłogi wieży startowej z drewnianych klocków. Następnie każdy z graczy, po kolei wyjmuje jeden wybrany klocek ze środka wieży i układa go na jej szczycie, budując  w ten sposób wieżę wzwyż. Celem gry jest zbudowanie jak najwyższej wieży. Przegrany to ten, w którego kolejce wieża się zawali. Gra jest naprawdę prosta i nie wymaga dużo miejsca, a mimo to potrafi stać się rewelacyjnym rozwiązaniem na nudny wieczór we dwoje.

4. Jaipur

Jaipur to karciana gra wydawnictwa Rebel, która została przeznaczona wyłącznie dla dwóch osób. Tak jak wcześniej wymion gry, posiada proste zasady i świetnie sprawdzi się dla początkujących graczy. W rozgrywce wcielamy się w postać kupców walczących o swoje stanowisko ministra handlu. Naszym zadaniem jest handlowanie towarami i zgarnianie za nich żetonów. Osoba, która na koniec gry będzie miała żetony o łącznej wartości wyższej nić przeciwnik – wygrywa rundę. Jaipur jest szybka, a zarazem niebanalna i znajduje się w światowej czołówce gier planszowych.

5. Gejsze

Celem tej niedawno wypuszczonej na rynek gry jest zdobycie przychylności gejsz, przy czym należy pamiętać, że każda z nich oczekuje innego podarunku. Gracz sam może decydować w jakiej kolejności wykona cztery możliwe działania do wykonania podczas gry. Na koniec rozgrywki uczestnicy sprawdzają, którym z siedmiu gejsz gracze podarowali prezenty. Jak można się spodziewać, przychylność gejszy zdobywa ten, który podarował jej ich najwięcej. Wygrywa gracz, który zdobędzie przychylność czterech gejsz.  Gra Gejsze zdobyła nominację do nagrody na Najlepszą Grę 2-osobową (Golden Greek, USA,2017)

6. Rój

Rój to gra, którego celem jest obudowanie królowej przeciwnika z każdej strony. W tym celu możemy używać owadów, które mamy w posiadaniu,  lub zmusić przeciwnika, aby ten użył swoich. Uczestnicy muszą zastosować najróżniejsze taktyki i porządnie zastanowić się nad strategią. Naczelna zasada tej gry to ‘Zasada jednego roju’, która oznacza, że wszystkie owady tworzą wspólny rój, który pod żadnym pozorem nie może ulec rozerwaniu. Żaden ruch owadem nie może zatem tego spowodować, dzięki czemu gracze mogą nawzajem blokować swoje owady, przez co gra staje się ciekawa i potrafi wciągnąć na długie godziny.

7. Czarne historie – horror dla dwojga

Jak można zauważyć po samej nazwie tej gry, nie jest ona dla każdego. Będzie idealna dla osób lubujących się  w klimatach horrorów. Jedna osoba czyta przednią część karty opisującą daną sprawę. Drugi uczestnik rozgrywki czyta to, co znajduje się na odwrocie karty, w ten sposób dowiadując się jakie jest jej rozwiązanie. Cała zabawa polega na tym, aby osoba czytająca opis sprawy przeprowadziła śledztwo i rozwiązała zagadkę. Utrudnieniem jest to, że gracz znający odpowiedz może odpowiadać na pytania drugiej osoby tylko “tak” lub “nie”.  W tej grze nie ma przegranych, ani wygranych. Czarne historie idealnie nadają się do rozwiązywania nie tylko w domu, ale także w czasie podróży. Gra zyskała ostatnio ogromną popularność, stając się ulubieńcem każdego horror-maniaka!

8. Quarto! Classic

Quarto!-To wciągająca, gra logiczna przypominająca zadami stare i powszechnie znane “kółko i krzyżyk”. W rozgrywce ważne jest  przewidywanie ruchów przeciwnika i szybkie wykorzystywania jego błędów. Gra polega na utworzeniu linii składającej się z czterech elementów mających wspólną daną cechę. Każdy z graczy w swojej turze wskazuje przeciwnikowi jeden element, a ten musi go umieścić na pustym miejscu na planszy. Wygrywa ten, kto jako pierwszy ukończy linię z czterech elementów, mających przynajmniej jedną wspólną cechę. Zasady nie są trudne, przez co gra nadaje się świetnie dla młodszych jak i dla starszych. Quarto! niewątpliwie dostarcza wiele frajdy i świetnie radzi sobie z ‘zabijaniem czasu’. Warto wspomnieć, że gra ta otrzymała najwięcej nagród na całym świecie spośród gier logicznych.

9. Pylos

Celem gry jest ustawienie ostatniej kuli na szycie piramidy. Nie, nie jest to tak banalne jak się wydaje. Zasady są takie: gracze na zmianę przemieszczają się po jednej ze swoich kul. Własną kulę można dołożyć na puste pole planszy lub na inne, już  wcześniej położone kule formując w ten sposób następny poziom. Gdy jednak na pierwszym poziomie w linii prostej,umieścimy cztery własne kule, lub utworzymy na dowolnym z tych poziomów kwadrat z czterech własnych kul to mamy prawo do zdjęcia z planszy jedną lub dwie dowolne własne kule. Należy jednak pamiętać, aby nie zdejmować kul, które stanowią punkt podparcia dla innych wyżej położonych. Rozgrywka jest szybka i emocjonująca. Gra Pylos zdobyła w Stanach Zjednoczonych nagrodę najlepszej gry według wyboru rodziców, natomiast stowarzyszenie MENSA zakwalifikowała ją do pierwszej piątki najlepszych gier!

10. Abalone CLASSIC

Abalone to przeznaczona dla dwóch graczy, fascynująca gra, w której zasiadają oni do sześciokątnej planszy z wgłębieniami, w której umieszcza się po czternaście  białych kul i czternaście czarnych. Uczestnicy rozgrywki mają za zadanie  na przemian popychać swoje kule tak, aby ostatecznie wypchnąć poza planszę sześć kul przeciwnika. Proste zasady, miła rozgrywce i możliwość  grania  w każdym wieku, bez jakiejkolwiek szansy na nudę.

Wszystkie wymienione wyżej pozycje niewątpliwie są warte zauważenia i zapoznania się z nimi. Nie czekaj, wyjdź z kręgu komputerów i elektroniki, spędź czas w bardziej kreatywny sposób, zabierz ze sobą partnera i zagraj w planszówkę! Mnóstwo zabawy i frajdy gwarantowane!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *