Ranking gier planszowych dla dzieci

Ranking gier planszowych dla dzieci

My, dorośli, po pracy marzymy tylko i wyłącznie o tym aby odpowiednio wypocząć przed kolejnym dniem. Swój wolny czas spędzamy na różne sposoby. Jedni czytają książki, inni biegają. Podobnie jest z dziećmi, które tuż po zakończeniu lekcji w szkole czy też zajęć dodatkowych chcą wypocząć regenerując siły przed kolejnym dniem wzmożonego wysiłku. Wypoczywając jednak, dzieci, ani tym bardziej dorośli nie powinni robić tego całkiem bezmyślnie. Oglądanie telewizji przez ponad godzinę dziennie negatywnie wpływa na nasze szare komórki i dlatego też warto jest spożytkować swój wolny czas w sposób bardziej kreatywny niż tylko ten polegający na leżeniu przed telewizorem.

Ciekawym sposobem na kreatywne wykorzystanie wolnego czasu są gry planszowe łączące w sobie relaks, zabawę, ale i motywujące nasze szare komórki do wysiłku. Poniżej prezentujemy zestawienie dwudziestu jeden gier planszowych dla dzieci w każdym wieku.

1. Jenga – ta zręcznościowa gra polegająca na wyciąganiu drewnianych klocków ze wcześniej stworzonej wierzy i dokładaniu ich później na szycie wiedzie niekwestionowany prym wśród gier towarzyskich. W Jengę mogą grać absolutnie wszyscy bez względu na wiek. Ilość graczy również nie ma większego znaczenia. Oczywiście im więcej chętnych tym lepiej. W grze należy wykazać się zręcznością i umiejętnością planowania przestrzennego podczas budowania wierzy do samego nieba!

2. Pędzące żółwie – gra zdecydowanie dla dzieci w każdym wieki polegająca, jak sama nazwa wskazuje, na wyścigu rozpędzonych żółwi. Co ciekawe jeden żółw może wskoczyć na plecy drugiemu, a drugi trzeciemu dzięki czemu możemy przemieszczać się od razu kilkoma żółwiami na raz.

3. Nawlekaj, nie czekaj – to gra polegająca na zapamiętywaniu, gdyż gracze za zadanie mają zapamiętać układ kolorów na odkrytej przez kilka sekund karcie po czym w jak najszybszym tempie mają nawlec w odpowiedniej kolejności kolorowe kule na linkę. Oprócz dobrej pamięci należy wykazać się również zręcznością gdyż wygrywa ten kto jako pierwszy nawlecze kule w odpowiedniej kolejności.

4. Pewnego razu – gra dla najmłodszych polegająca na wymyślaniu bajek w oparciu o wylosowane karty. Gra nastawiona jest na rozwój szeroko rozumianej kreatywności, gdyż żeby wymyślać coraz to nowe historie należy pochwalić się głową pełną pomysłów. Wymyśloną historię warto jest spisać po czym wrócić do niej po kilku czy tez kilkunastu latach. Producent gry zaleca aby grę wykorzystywać po zapadnięciu zmroku gdyż wówczas gra otaczających nas półcieni może sprawić, że uda nam się stworzyć naprawdę interesującą i wciągającą historię. Niestety, ale największym minusem tej gry jest obecnie brak możliwości jej nabycia.

5 Nogi stonogi – gra dla od dwóch do czterech osób, w której szybkość rozgrywki sprawia, że w stosunkowo krótkim czasie możemy rozegrać kilka sesji. Gra polega na zdobywaniu butów o odpowiednich kolorach dla stonogi. Oczywiście wygrywa gracz, którego stonoga będzie miała najwięcej butów.

6. Rummikub – gra ta występuje w dwóch wersjach wiekowych. Wersja junior przeznaczona dla dzieci 3+ stanowi grę poznawczą, z kolei wersja standardowa skierowana dla osób w każdym wieku potrafi połączyć różne pokolenia. Gra polega na wykładaniu na stół wcześniej wylosowanych kostek. Każda z kostek ma przypisaną do siebie liczbę oraz kolor. Kostki wykładać można w seriach albo grupach. Wygrywa gracz, który jako pierwszy wyłoży wszystkie posiadane przez siebie kostki.

7. Potwory do szafy – nazwa gry może początkowo odstraszać jednak tak na prawdę nie ma się czego brać. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat i polega na odnajdywaniu kart z zabawkami odstraszającymi potwory, które docelowo uciekają do szafy. Gra kończy się w momencie, w którym wszystkie potwory znajdą się w szafie.

8. Fauna junior – gra, w której gracze na początku rozgrywki losują zwierzęta po czym odpowiadają na pytania odnośnie wylosowanych przez siebie zwierząt. Gracz, który prawidłowo określi to czy dane zwierze znosi jaja, jest roślinożerne, ile waży i gdzie mieszka otrzymuje punkty. Wygrywa oczywiście ten gracz, który uzyska największą ilość punktów.

9. Monopoly junior – to wersja dla najmłodszych graczy słynnej gry monopoly. W przypadku monopoly junior rozgrywka toczy się w wesołym miasteczku gdzie gracze nabyć mogą niczyje miejsca rozrywki. Gra uczy przedsiębiorczości.

10. Pytaki – to gra dla dzieci od czwartego roku życia. Jest ona zdecydowanie grą rodzinną, która za cel ma przede wszystkim pogłębienie więzi emocjonalnych pomiędzy graczami czy naukę postaw empatycznych. Ponadto grając w Pytaki ćwiczymy komunikację, cierpliwość czy umiejętność opowiadania.

11. 5 sekund junior – gra dla dzieci powyżej szóstego roku życia polegająca na tym aby udzielić odpowiedzi na zadane pytanie w ciągu pięciu sekund. Pytań jest na prawdę wiele, więc to gra na długie godziny.

12. Junglee speed/prawo dżungli – gra dla dzieci niepotrafiących usiedzieć w miejscu. Polega ona na jednoczesnym odkrywaniu przez graczy kart znajdujących się na stole. W sytuacji, w której odkryta karta powtarza się gracz ma na celu chwycić za stojący po środku totem. Punkt zdobywa gracz, który jako pierwszy go dopadnie.

13. Osadnicy z Catanu junior – gra dla dzieci od szóstego roku życia polegająca na tym aby w jak najszybszym tempie przy wykorzystaniu zebranych surowców zbudować swój ostatni statek lub osadę.

14. Activity junior – czyli najkrócej pisząc forma kalambury. W grze znajduje się tysiąc haseł również w języku angielskim, które należy pokazać, narysować lub opowiedzieć tak aby członkowie drużyny odgadli hasło.

15. Było sobie życie – gra o charakterze edukacyjnej podczas gry w którą bronić się będziemy przed atakami wirusów jak i odpowiadać na pytania dotyczące tematu zdrowia oraz budowy ludzkiego organizmu. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zbierze komplet żetonów z wizerunkiem Hemo.

16. Dixit – to gra wyobraźni. Uczy rozumienia drugiego człowieka, empatii czy przewidywania. W tej grze każdy staje się na chwilę bajarzem mającym na celu w taki sposób opisanie swojego obrazka aby nie wszyscy odgadli o który z obrazków chodziło.

17. Scrabble – gra słowna dla dzieci, które potrafią już czytać i co się z tym wiąże tworzyć choćby poste słowa bo właśnie o tworzenie słów w tej grze chodzi. Każda litera ma do siebie przypisaną określoną wartość. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie najwięcej punktów poprzez układanie jak najwartościowszych słów.

18. Taboo – gra bardzo podobna do kalamburów jednakże w tym przypadku mamy opowiedzieć o zadanym nam słowie bez wykorzystania określonych słów. Np. opowiadając o słowie: „biegacz” należy unikać takich słów jak: „sprint” czy „maraton”.

19. Time’s up: Family – to gra rodzinna dla dzieci od ósmego roku życia. Jest odmianą kalambur, w której animator ma za zadanie opowiadać tak aby członkowie jego drużyny odgadli jakie hasła znajdują się na trzymanych przez niego kartach. Co ciekawe w pierwszej rundzie animator może używać dowolnej liczby słów, w kolejnych ilość słów użytych się zmniejsza by na końcu używać tylko gestów lub nucić.

20. Szachy – tej gry chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia. Warto jest nauczyć swoją pociechę grać w szachy w możliwie najmłodszym wieku.

Nauka liczenia

Dzieci, które mają problem z liczeniem przy grach planszowych szybko wyrównują swoje braki. Co więcej, kilkulatki, które grają w Monopoly, Eurobiznes czy inne gry wymagające obrotu gotówką błyskawicznie przyswajają sobie zasady liczenia pieniędzy, wydawania reszty, niełatwych podziałów na grosze i pełne złote. Bez konieczności praktycznego stosowanie tych zasad nauka trwa znacznie dłużej.

4.4/5 - (ilość ocen: 17)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.