Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja). Czy warto zagrać?

Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja). Czy warto zagrać?

Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja) miała swoją premierę w 2015 roku i jest najnowszą edycją międzynarodowego hitu wśród gier planszowych. Planszówka ta należy do kategorii gier strategicznych, która pozwala graczom dosłownie na wszystko, co związane jest z rozwojem cywilizacji.

Do zadań grających należy między innymi zmienianie ustroju politycznego własnego państwa, budowanie, a następnie rozwijanie budynków mieszkalnych, a także miejskich (na przykład świątyń oraz laboratoriów) czy zawieranie paktów dyplomatycznych oraz handlowych.

Co więcej – istnieje też możliwość budowania własnych jednostek wojskowych, a także najnowszych technologii oraz tak zwanego wynajmowania liderów.

Cel gry: Cywilizacja poprzez wieki

Cywilizacja pozwala graczom przejść wraz z ich cywilizacją przez cztery ery historii świata, od Antyk aż po czasy współczesne. Planszówka została stworzona przez Vlaada Chvatila, jednak najnowsza część została lekko zmodyfikowana i poprawiona względem poprzednich edycji.

Zawiera ona przede wszystkim zmiany graficzne. Cała fabuła gry opiera się głównie na trzystu kartach, które gracze znajdą w pudełku. To właśnie one imitują budynki, wynalazki, wojska czy postacie historyczne.

Dla wielu dużym problemem – często odstraszającym – jest zbyt duża ilość zasad gry, jednakże sama rozgrywka w późniejszym czasie jest oparta w szczególności na intuicji, dlatego po kilku partiach każdy z graczy nie będzie miał z nią problemów.

Zadaniem grających jest między innymi reakcja na działania ich przeciwników, a także dostosowywanie się do rzeczywistości na poszczególnych szczeblach gry. Należy podejmować decyzje przemyślane i zaplanowane, bowiem gra nie wybacza jakichkolwiek błędów.

Cel jest jeden: być o krok od innych, dlatego należy pamiętać, aby odpowiednio zatroszczyć się o rozwój swojej cywilizacji, a tym samym – zapewniać im podstawowe, niezbędne w normalnym funkcjonowaniu surowce oraz – co najważniejsze – punkty nauki i kultury, które na końcu partii zadecydują o zwycięstwie.

Wszystko jest ze sobą powiązane, gdyż im więcej dostarczamy jedzenia robotnikom, tym szybciej postawimy i ulepszymy swoje budynki, z kolei to pomaga nam w zdobywaniu punktów niezbędnych do rozwijania technologii i zdobycia zwycięstwa. Im więcej budynków, tym większa populacja, a im więcej ludzi, tym bardziej trzeba dbać o swoje społeczeństwo, gdyż niezadowoleni mogą… zbuntować się.

Każdy gracz posiada swoją strategię oraz indywidualne pomysły, toteż im mocniej zagłębiamy się w grę, tym bardziej różnią się od siebie wizje osób grających.

Trzecia edycja kultowej gry zdaje się być najlepszą ze wszystkich. Istnieją różne drogi, aby zwyciężyć, jednak wcześniej należy konsekwentnie dążyć do swojego celu i – najważniejsze – nie podejmować decyzji „na chybił trafił”.

Grę pozwala na podejmowanie decyzji, jednak jedna partia najczęściej zamyka się w czasie około trzech godzin, dlatego dla niecierpliwych jest ona zwykle zbyt długa. Warto także pamiętać, że nie wybacza ona żadnych błędów, więc myślenie jest kluczowe.

Ocena redakcji: 10/10

4.5/5 - (ilość ocen: 47)