Próg wejścia w grach. Dla początkujących graczy.

Próg wejścia w grach. Dla początkujących graczy.

Określenie wydające się na początku trudne do wyjaśnienia. Tak naprawdę próg wejścia jest trudnością jaką musisz pokonać, aby rozpocząć grę. Nie każdy może od razu zacząć zabawę z trudnymi, skomplikowanymi grami. Zbyt duże skomplikowanie, to wysoki próg, przez który nie każdy może przejść od razu.

Dla początkujących graczy

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z grami planszowymi, to warto wybrać takie gry, które mają niski bądź ewentualnie średni próg wejścia. Co to oznacza? Otóż zasady są na tyle łatwe i zrozumiałe, że każdy w miarę szybko będzie w stanie podjąć się gry. Czasami trzeba chwilę czasu na zasady gry poświęcić jednak nie będzie większych problemów z ich zrozumieniem.

Zerowy próg wejścia

Istnieją takie gry, które nie mają żadnego progu wejścia. Nie musisz zapoznawać się z zasadami danej gry, ponieważ jest ona tak logiczna i intuicyjna, że każdy sobie z nią poradzi. Od takich gier powinno się właśnie zaczynać przygodę z grami planszowymi, ponieważ pozwolą one cieszyć się z prowadzenia gry i nie zniechęcą nas tak szybko do siebie.

Skąd mam wiedzieć jaki próg wejścia ma dana gra?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że dla jednej osoby dany prób może wydawać się wysoki, a dla innej średni bądź nawet niski. Najlepiej jest skorzystać z możliwości rozmowy z innymi graczami. Można wymieniać się opiniami, na przykład na internetowych forach dyskusyjnych. Możliwości jest bardzo wiele. Jeśli mamy znajomych, którzy grają w gry od dłuższego czasu, to na pewno pomogą w doborze takiej gry, której próg wejścia będzie dla nas odpowiedni. To samo my powinniśmy robić wybierając grę dla osoby, która wcześniej nie grała w planszówki bądź dopiero jest na początku poznawania tej niezwykle wciągającej formy rozrywki.

Oczywiście każdy może stwierdzić, że zapozna się na spokojnie z instrukcją danej gry i na pewno sobie z nią poradzi. Niektóre gry planszowe są jednak naprawdę bardzo skomplikowane. Jeśli wcześniej nie graliśmy w planszówki, to bardzo trudno będzie nam się odnaleźć w ich realiach i zasadach.

Podsumowując próg wejścia w grach to tak naprawdę ich poziom skomplikowania, poziom trudności. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę, ponieważ może to skutecznie zniechęcić do tego typu rozrywki. Jeśli naprawdę chcemy się dobrze bawić to wybierajmy gry z progiem wejścia dopasowanym do naszych możliwości. Z czasem stopniowo można zwiększać poziom trudności, czyli próg wejścia. Nie powinno się tego jednak robić w zbyt gwałtowny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *