Jak zachęcić rodziców do gier? Wspólna gra wzmacnia więzi
Młode osoby uwielbiają grać w gry planszowe. Być może wiele osób nie zgodzi się z tym stwierdzeniem, jednak wynika to z małej świadomości dotyczącej dziecięcych preferencji.
Gry planszowe od zawsze były świetną formą spędzania wolnego czasu – wzmacniają więzi rodzinne, edukują, a także są bardzo ciekawą formą rozrywki. Również na podstawie prostych gier można nauczyć się zasad rządzonych światem oraz samego przestrzegania zasad gry.
Niestety wiele młodych ludzi nie ma możliwości grania w popularne planszówki ze względu na brak chętnych na grę. O ile można pograć ze znajomymi, to zawsze czas gry będzie ograniczony i przyjaciele będą musieli wrócić do swojego domu.
Świetnym rozwiązaniem jest zachęcenie rodziców do grania w gry planszowe. Nie jest to łatwe zadanie, jednak efekty warte są podjęcia starań.
Problemem jest brak czasu
Najczęstszą wymówką (nie tylko rodziców, ale wielu osób) jest wieczny brak czasu. Każdy z nas cierpi na brak czasu. Jednak warto coś zauważyć. Każdy z nas tego czasu ma tyle samo – 24 godziny dziennie.
To tylko od nas zależy, jak ten czas zostanie wykorzystany i na co przeznaczony. Niektórzy potrafią ten czas rozciągać do granic możliwości i robić wiele, a jednocześnie czując niedosyt.
Jest to możliwe. Oczywiście praca, szkoła i obowiązki, których nie da się ominąć, trzeba wykonać. Jednak warto przyjrzeć się swojemu wolnemu czasu albo momentami przerwy między różnymi aktywnościami – czy można poświęcić go na coś innego?
Czy można inaczej spożytkować czas? Można, ale trzeba uświadomić sobie, jak bardzo to my władamy tym czasem. Rodzice najczęściej mają mniej czasu od dzieci, dlatego że po powrocie do pracy zajmują się obowiązkami domowymi – gotowaniem, sprzątaniem i wieloma innymi aspektami.
Świetnym sposobem na danie rodzicom większej ilości czasu jest przejęcie części obowiązków domowych. Nie chodzi tu o codzienne gotowanie, pranie, zmywanie i robienie wszystkiego, ale o racjonalne podzielenie się domowymi obowiązkami.
Ugotowanie obiadu przez dziecko czy nastolatka (oczywiście w granicy rozsądku) dodatkowo pozwoli na naukę podstawowych umiejętności z zakresu kulinariów.
Zmęczenie
W parze z brakiem czasu idzie zmęczenie. Nic w tym dziwnego – każdy z nas po szkole czy pracy chce odpocząć. Trzeba dać rodzicom czas na odpoczynek i regenerację.
Gorzej, jeśli po przyjściu z pracy czeka na nich stos obowiązków, których opuszczenie będzie skutkowało nawarstwianiem. Wtedy rodzic poświęca czas na wykonanie tych obowiązków i traci jeszcze więcej siły.
Dlatego też, w nawiązaniu do wcześniejszego punktu, warto podzielić się obowiązkami domowymi, które wykonane w parę osób zajmą mniej czasu i pochłoną mniej sił jednej osoby.
W ten sposób obowiązki zostaną wykonane szybciej – będzie więcej wolnego czasu, a zaoszczędzona energia będzie mogła zostać przeznaczona na zagranie w grę planszową lub wykonanie jakiejkolwiek innej przyjemnej aktywności razem z dziećmi.
Warto też zauważyć, że wspólnie wykonywane obowiązki domowe zbliżają członków rodziny poprzez zwiększoną ilość wspólnie spędzonego czasu.
Odpowiednio wybrana gra
Odpowiedni wybór gry planszowej także może zachęcić rodziców do wspólnego zagrania w nią. Warto wybierać takie gry, które będą odpowiadały każdemu z przyszłych graczy.
Dobrze byłoby zrobić rozeznanie w preferencjach dotyczących gier planszowych – czy lepsza będzie standardowa planszówka z kostkami i pionkami czy jakaś nowocześniejsza wersja, która angażuje bardziej.
Do gry planszowej można również dodać własne elementy, jak na przykład własne kary za niewykonanie danego zadania lub odjąć pewne elementy – nie karać lub kary wybierać łagodniejsze/inne.
W ten sposób powstanie spersonalizowana gra, w której wprowadzone zmiany doskonale dostosują grę planszową do każdego uczestnika gry.
Stosowanie się do zasad
Również kolejny ważny element związany z graniem w gry planszowe. Nikt nie lubi graczy, którzy oszukują lub próbują wymusić dla siebie korzyści. Jeśli dziecko będzie grało według zasad fair play, to rodzice chętniej będą z nim uczestniczyć w grze.
Młode osoby czasem ponoszą emocje w czasie grania w gry planszowe zwłaszcza wtedy, gdy przegrywają. Trzeba nauczyć się dobrze znosić porażkę i dobrze reagować na zwycięstwo. Tylko wtedy rodzice naprawdę będą mieć ochotę na grę w planszówki z dzieckiem.
Granie w gry planszowe to naprawdę świetny pomysł. Bardzo często jednak zdarza się, że nie posiadamy osób, które mogłyby z nami zagrać, a granie w pojedynkę jest najczęściej niemożliwe.
Rodzice mogą być dobrymi rywalami siedzącymi po drugiej stronie planszy, jednak najpierw trzeba ich do tego zachęcić. Być może niektórzy rodzice w ogóle nie lubią takiej formy spędzania wolnego czasu i trzeba to koniecznie uszanować.
Jednak propozycja wspólnej rozgrywki zawsze może paść. Jeśli jednak rodzice chętnie zagrają w grę planszową, jednak coś im w tym przeszkadza, należy pomóc im przezwyciężyć problem, który się pojawił. Najczęściej jest to brak czasu i energii. Wtedy należy zrobić wszystko, co można, by rodziców trochę odciążyć.
to jest prawda