Odchudzanie i gry planszowe

Przy jakich grach planszowych można schudnąć?

Świat opanowała moda na odchudzanie i doskonałą formę. Spędzamy godziny na poszukiwaniach sposobu na smukłą sylwetkę i szybkie efekty diety. Czy to możliwe żeby ten temat przemycić do gier planszowych?

Gry planszowe kojarzą się raczej z siedzeniem, podczas którego największy ruch to rzut kostką lub ewentualnie podskakiwanie z radości. To z pewnością nie kojarzy się z chudnięciem. Nie oszukujmy się, chudnięcie jest skomplikowanym i długotrwałym procesem opartym na prawidłowej diecie i aktywności fizycznej. Są jednak sposoby aby poruszać się podczas grania.

Pierwszym co przychodzi do głowy są gry dla dzieci. Są dodatkowe uatrakcyjnione tak aby nie były nudne. Podczas gry wykonujemy zadania – szukamy czegoś w domu, podskakujemy, tańczymy. Dla dzieci odpowiednie też będą gry przemycające informacje o zdrowym odżywianiu w uproszczonej formie, np. gra edukacyjna Mistrzowskie owoce i warzywa. To coś dla dzieci, a czy dorośli mogą znaleźć coś dla siebie co wspomoże ich starania? Tak!

Okazuje się, że prekursorem łączenia prawdziwej aktywności fizycznej z grami jest Polka – znana trenerka fitness Mariola Bojarska-Ferenc, propagatorka zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej, gimnastyczka. Stworzyła dwie odchudzające gry – karcianą i planszową o nazwie Superforma.

To połączenie zabawy, treningu i spalania kalorii. Podczas rozgrywki karcianej mierzymy się z jednym z 24 ćwiczeń z kategorii rozciągania, jogi, itd. Gra planszowa to już zaawansowany trening, godzina “gry” to setki spalonych kalorii. Pionek przesuwamy po planszy tylko po prawidłowym wykonaniu jednego z 40 ćwiczeń przedstawionych na kartach ze zdjęciami autorki.

Na każdej karcie znajduje się także opis ćwiczenia, stopień trudności i punktacja. Gra jest dostępna w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. To z pewnością nowość na rynku gier planszowych i odpowiedź na propagowanie zdrowego stylu życia. Rozgrywki przystosowane są dla całej rodziny, do zabawy w domu lub plenerze, np. plaży. Regularne granie może nie odchudzi graczy w znaczącym stopniu, ale z pewnością przemyci ruch w nowej, ciekawej formie.

To pomysły na wprowadzenie elementu zabawy do trudnego procesu odchudzania. Bardziej skuteczne od gier planszowych z pewnością będą rodzinne aktywności na świeżym powietrzu takie jak wycieczki rowerowe, podchody, piesze wędrówki, nauka pływania na basenie, rodzinne zabawy plenerowe. Nie dajmy się zwariować modzie wprowadzania odchudzania do każdego aspektu życia. Niech gry planszowe pozostaną w sferze rozrywki i odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *