Rozbudowane gry planszowe – na które warto zwrócić uwagę?

Kolejka

Od paru ładnych lat obserwuje się swego rodzaju renesans gier planszowych. Pojawiające się coraz częściej tytuły oferują coraz bardziej zróżnicowaną rozgrywkę, a wiele z nich nie ustępuje swoją złożonością sporej części gier komputerowych. Niewątpliwie “planszówki” przeszły długą drogę, zmieniając się ze sposobu na chwilowe zabicie czasu w prężnie rozwijającą się gałąź rozrywki, pełną innowacyjnych rozwiązań.

W sklepach można obecnie znaleźć całe mrowie gier, starających się przykuć uwagę ewentualnych klientów atrakcyjnie wyglądającymi pudełkami oraz zakrojonymi na szeroką skalę kampaniami marketingowymi. To, na kupno której z nich się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych oczekiwań. Czy chcemy, by gra skupiała się na elemencie przypadku, umiejętnościach logicznych, a może na tym, jak dobrze znamy pozostałych graczy? Poniżej przedstawimy kilka ciekawych gier planszowych, które mogą zainteresować entuzjastów wspólnej rozrywki.

Kolejka – podróż do czasów PRL-u

Oryginalnie wydana w 2011 roku przez Instytut Pamięci Narodowej, Kolejka oferuje ciekawy model rozgrywki, osadzony na nie tak wcale przecież odległym tle historyczno-społecznym.

Jak wskazuje tytuł, motywem, na którym opiera się gra, jest konieczność stania w kolejce, by mieć możliwość zakupu potrzebnych dóbr w erze głębokiego PRL-u. Choć nie brzmi to może zbyt ekscytująco, to gracze nie będą mieli okazji się nudzić. Gra oddaje nam do dyspozycji szereg rozwiązań i trików, których możemy użyć, by zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo; a celem gry jest zgromadzenie wszystkich produktów, które widnieją na naszej liście zakupów, zanim uda się to przeciwnikom. Na planszy znajduje się kilka sklepów z różnych branż, a reprezentują nas na niej różnokolorowe pionki, które ustawia się w tytułowe kolejki. Stosując dostępne w grze triki, oraz rozsądnie planując, mamy szansę przechytrzyć naszych przeciwników i pierwsi zgromadzić potrzebne nam dobra.

Równolegle z Kolejką ukazał się Ogonek – dodatek, który zwiększa ilość dostępnych w niej opcji. Od 2014 roku wydawcą gry jest firma Trefl.

Kolejka przeznaczona jest dla osób powyżej 12. roku życia. To zajmująca, emocjonująca rozrywka, a dla młodszych graczy także całkiem niezła lekcja historii.

Sprawdź cenę

DiXit – potęga wyobraźni

Choć dosyć skomplikowana, wydana w 2008 roku DiXit jest niesamowicie przyjemną i innowacyjną grą. Opiera się w dużej mierze na wyobraźni, ale element losowości i szczęście również grają w niej dużą rolę.

W skład gry wchodzą karty, przedstawiające różne (nierzadko pięknie wykonane) obrazy. Jeden z graczy rzuca hasło, które najlepiej opisuje jedną z jego kart (nie pokazując jej innym). Pozostali wybierają spośród swoich kart takie, które ich zdaniem najbardziej pasują do rzuconego hasła. Gracz, od którego wyszło hasło, przyjmuje karty pozostałych i pokazuje im je wszystkie razem, wraz ze swoją kartą; ich zadaniem jest odgadnięcie, która to.

Badania dowiodły, że DiXit pomaga osobom mającym trudności w nawiązywaniu kontaktów; jest zatem świetnym narzędziem terapeutycznym.

Gra przeznaczona jest dla osób od 8. roku życia. Na rynku dostępne jest wiele dodatków i różnych wersji DiXit.

Sprawdź cenę

Ego – jak dobrze znasz swoich bliskich?

Oparta na świetnym koncepcie, wydana w 2009 roku gra Ego oparta jest na dobrym poznaniu swego przeciwnika.

Reguły nie są skomplikowane. Jeden z graczy losuje pytanie, dotyczące osobistych preferencji, na które dostępne są 3 odpowiedzi. Czyta je innym graczom, jednocześnie w tajemnicy przed nimi wybierając jedną z odpowiedzi. Zadaniem pozostałych jest jej odgadnięcie, za co przyznawane są punkty. Gracz czytający pytanie otrzymuje natomiast punkty za każdą osobę, która prawidłowo odgadnie odpowiedź. Na tym właśnie opiera się sprytny zamysł gry – musimy nie tylko dobrze znać innych graczy, ale też domyślić się, co oni o nas sądzą. Ego to emocjonująca i niezwykle zabawna rozrywka, która świetnie sprawdzi się zarówno w gronie rodziny, jak i znajomych.

Sprawdź cenę

Gra przeznaczona dla osób powyżej 14. roku życia.

Wymienione wyżej gry to zaledwie ułamek z szerokiej oferty produktów, które możemy znaleźć w sklepach. Warto zainteresować się grami planszowymi, ponieważ nie tylko dają one dużo radości, ale odgrywają znaczącą rolę w umacnianiu relacji międzyludzkich.

2 myśli na temat “Rozbudowane gry planszowe – na które warto zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *