Gry planszowe kontra gry komputerowe

Gry planszowe kontra gry komputerowe

Każdy z nas jest graczem. Lubimy rywalizację, spędzanie czasu w towarzystwie innych osób oraz wspólną zabawę na długie godziny czasu. Niektórzy gustują w grach komputerowych – rozwój technologii znacząco poprawił poszczególne produkcje i stworzył nowe możliwości kreacji. Inni wolą jednak klasyczne formy, które znany są od wielu lat i nadal przyciągają uwagę poszczególnych odbiorców.

Interakcja

Większość gier komputerowych opiera się na współpracy oraz rywalizacji z innymi graczami z całego świata. Tryb multiplayer skutecznie zahamował rozwój poszczególnych scenariuszy kampanii dla jednego gracza. Dostęp do sieci stał się powszechny i nie stanowi już żadnego ograniczenia. To właśnie rywalizacja online jest tym, co przyciąga uwagę odbiorców na najdłuższy czas.

Stąd też wzięła się popularność takich tytułów jak Counter Strike czy też League of Legends. Opierają się one na wspólnej zabawie z bliskimi lub też nieznanymi graczami z całego świata. Dzięki niekończącym się możliwościom płynącym z różnego stylu gry, innego poziomu przeciwników zachęcają do gry przez długi czas. To obecnie najbardziej popularne pozycje dla graczy.

Tradycyjne gry planszowe oferują również interakcję i opierają się w głównej mierze na niej. Tutaj jednak kontakt z drugą osobą należy do rzeczywistych. Miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu zwracają uwagę właśnie na ten kontakt. Możliwość zobaczenia drugiej osoby, zbadania jej gestów to coś ważnego, bardzo rzadko oferowanego przez komputerowe odpowiedniki.

Dzięki bezpośredniej interakcji w trakcie gier planszowych mamy do czynienia z osobami z najbliższego otoczenia. To także odróżnia je od gier komputerowych, gdzie często po drugiej stronie monitora możemy spotkać ludzi zupełnie nieznanych. Niektórzy okażą się mili, jednak bardzo często spotkamy się z niechcianą grupą. Wrzaski do mikrofonu, brak drużynowej strategii oraz mimowolne chodzenie po mapie należą do najczęściej krytykowanych zachowań w trakcie sieciowej rozgrywki.

Możliwości

Nie da się ukryć, że gry planszowe i komputerowe to dwie odrębne kategorie rozrywki. Możliwości stwarzane przez nowoczesny sprzęt pozwalają na tworzenie grafiki na najwyższym poziomie. Wiernie odwzorowane tekstury oraz cienie pozwalają na odpowiednie wczucie się w klimat rozgrywki. Dodatkowo, możliwość zastosowania technologii to także pierwsze tytuły, które korzystają z ,,wirtualnej rzeczywistości” – w niedługim czasie nowego wymiaru rozrywki.

Gry planszowe są pod tym względem mniej wymagające, ale również w mniejszym stopniu rozbudowane. Tutaj klimat tworzy odpowiednie towarzystwo i stopień trudności danej rozgrywki. O ile popularne quizy wiedzy to raczej rozrywka na kilka spotkań tak jednak niektóre gry dostarczają jej na o wiele dłuższy czas. Liczy się przede wszystkim towarzystwo oraz wybór odpowiedniej zabawy. Reszta zależy tylko i wyłącznie od nas oraz naszej kreatywności.

Cena

Rozwój techniki to także wzrost wymagań sprzętowych, które skutecznie uderzają we właścicieli komputerów stacjonarnych czy też przenośnych. Nowe pozycje nie są dostępne dla każdego. Przy koszcie danej gry należy też wziąć pod uwagę koszt sprzętu, który często zdecydowanie przewyższa kolekcję gier danej osoby.

Dla przykładu – do gry w najbardziej popularną ,,strzelankę” potrzebny jest komputer stacjonarny (albo laptop o dobrej specyfikacji), monitor najlepiej wysokiej rozdzielczości, specjalna klawiatura oraz mysz komputerowa a także słuchawki przynajmniej średniej jakości. Koszty takiego sprzętu są około czterdzieści razy większe od nabycia samej gry. Oczywiście, nie jest tu potrzebne wszystko z najwyższego segmentu cenowego, ale sami twórcy przyznają, że sprzęt dodatkowy wpływa na jakość i przyjemność płynącą z rozgrywki.

Dla gier planszowych schemat jest prostszy. Idziemy do sklepu lub też zamawiamy daną grę w sieci a następnie otwieramy ją. To koniec, potrzebujemy tylko odrobiny przestrzeni i paczki znajomych. Wydatki w tym wypadku mieszczą się w rozsądnych granicach, o których nie warto wspominać przy swojej konkurencji. Dlatego też gry planszowe trzymamy latami. Ich przydatność nie zmienia się.

Modyfikacje i uaktualnienia

I dochodzimy do czegoś, co jest istotne dla bardzo wielu osób. Gry planszowe są cały czas aktualne. Oczywiście, możemy spotkać nowe wersje chociażby popularnego Monopoly, ale różnią się one nieznacznie od pierwowzoru. Nie wpływają zatem na aktualną rozgrywkę, schemat i założenia gry są nadal takie same a my możemy się cieszyć z danej produkcji bez obaw o jej termin ważności.

Gry komputerowe wychodzą cyklicznie i raczej mała ilość osób gra w to samo przez cały czas. Nowa grafika, silnik napędzający rozgrywkę oraz przede wszystkim nowe możliwości to często wyznacznik przydatności danej gry. Niektóre posiadają owszem długi termin przydatności (chociażby jak dwie wspomniane wcześniej pozycje), ale z pewnością w pewnym momencie w tym temacie pojawi się ,,coś nowego”.

Jak zatem można zauważyć, obie grupy mają swoje wady i zalety bardziej przemawiające do danej grupy osób. Tylko od nas zależy, która z nich będzie przeważać w naszym życiu i skradnie nasze serca i czas na dłużej.

4.4/5 - (ilość ocen: 17)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *