Polak sprzedaje gry planszowe na cały świat

boardanddice
źródło: boardanddice.com

Przygodę z biznesem planszowym dwóch Polaków rozpoczęło 3 lata temu od kampanii crowdfundingowej gry Piwne Imperium. Od czasu wspomnianej kampanii na cały świat wysłali 20 tys. swoich gier, a 90 proc. sprzedaży generuje im rynek zagraniczny.

Skąd wziął się pomysł na taki biznes?

Właściciele firmy Board&Dice, czyli Filip Głowacz oraz Irek Huszcza bardzo dobrze znają się na grach planszowych, ponieważ sami w nie spory czas grywali. Biznes związany z grami planszowymi zaczął się od pomysłu na stworzenie we Wrocławiu własnego browaru rzemieślniczego, ale wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie takiej działalności został odrzucony, ponieważ lokalizacja sąsiadowała z parkiem, a w przepisach prawa browar posiada bardzo wiele restrykcji odnośnie lokalizacji. Podczas grania w planszówkę właściciele firmy stwierdzili, że skoro nie mogą założyć własnego browaru to stworzą grę o prowadzeniu własnego browaru. Swój projekt gry Piwne Imperium właściciele firmy sfinansowali crowdfundingiem.

Jak wyglądała sprzedaż gry na samym początku?

Gra Piwne Imperium została wyprodukowana w ilości 500 egzemplarzy i została sprzedana w okresie 6 miesięcy. Był to mały nakład, ale każda gra jest produkowana przez firmę w większych ilościach.

Jak wygląda proces powstania gry?

Proces powstania gry rozpoczyna się od pomysłu oraz mechaniki. Na tym etapie wymyślany jest koncept oraz opracowywana jest mechanika gry. W niektórych sytuacjach autor przychodzi z pomysłem oraz mechanikę, a zadaniem firmy jest przetestowanie, dopracowanie oraz wydanie gry. Drugi etap to Development, czyli rozwój gry oraz testowanie. Jest to etap bardzo emocjonujący, ponieważ zachodzi podczas niego do wielu zmian oraz cięć niektórych elementów mechaniki. Trzeci etap to opracowanie graficzne. Na tym etapie firma we współpracy z grafikami tworzy warstwę graficzną oraz layout gry. Czwarty etap to planowanie komponentów. Jest to etap podczas, którego właściciele firmy skupiają się głównie na elementach gry mogących znaleźć się w grze. Piąty etap to produkcja. Ten etap skupia się na przygotowaniu wszystkiego oraz wysłaniu do odpowiednich podwykonawców specjalizujących się na przykład w kartach, pudełkach,figurkach, plastikach itp.

Gry, które okazały się bestsellerami?

W okresie 3 lat firma stworzyła 5 tytułów oraz sprzedała 20 tys. sztuk gier. Najlepiej wspomnianej firmie sprzedaje się gra Exoplanets, która jest sprzedawana na całym świecie.

4.6/5 - (ilość ocen: 23)

One thought on “Polak sprzedaje gry planszowe na cały świat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *