Jak grać w gry planszowe z małym dzieckiem?
Gra z dziećmi w gry planszowe tylko z pozoru wydaje się prosta. Mnóstwo rodziców działając w dobrej wierze, popełnia ogrmone błędy w tym aspekcie. Rodzice nie zastanawiają się lub nie wiedzą jak złe wzorce przekazują swoim pociechom. Gra z dziećmi w gry planszowe może jednak być nie tylko świetną zabawą, ale również nauka, pod warunkiem, że działania będa przemyślane.
Błędy najczęściej popełniane podczas gry z dziećmi w gry planszowe.
1. Nie powinno się dawać dzieciom wygrywać (a przynajmniej nie cały czas)
Wśród osób dorosłych panuje bardzo złe przekonanie, że dziecko musi koniecznie wygrać. Nie dotyczy ono tylko i wyłącznie babć, dziadków i cioć, ale również rodziców. Mnóstwo osób starszych rozpoczynając grę planszową z dzieckiem za wszelką cenę dąży do porażki. W trakcie gry zaczyna się prawdziwy teatr w wykonaniu dorosłych, wybierają niewłaściwe karty, łapią się za głowę. Oczywiście, gdy gra jest trudniejsza, jasne jest, że dziecko nie miałoby większych szans wygrać, dlatego czasami można się podłożyć, ale jednak należy utrzymać pozory.
2. Nie można oszukiwać
Mnóstwo rodziców oszukuje, aby przegrać rozgrywkę z dzieckiem. Dziecko może zapamiętać sytuacje, w której dorosły specjalnie zrzuca kostkę ze stołu, aby podać niższy wynik.
3. Nie można się martwić, że dziecko będzie się złościć, gdy przegra.
Nie można specjalnie cały czas przegrywać i jednocześnie utwierdzać dziecko w przekonaniu, że będzie cały czas odnosić zwycięstwa. Im wcześniej dziecko zostanie uświadomione, że czasami się wygrywa, a czasami nie, tym lepiej dla niego. Część rodziców sugeruje się przykładami znajomych, którzy twierdzą, że wychowują swoje dziecko na lidera. Wychowanie to polega na ustępowaniu i przegrywaniu, a w przypadku, gdy przegra z kolegami, wpada w szał. Jeżeli dziecko przegra z rodzicami i będzie się złościć, należy wyjaśnić wszystkie negatywne emocje.
4. Nie można oczekiwać długiego skupienia uwagi dziecka
Według ekspertów trzyletni pies i trzyletnie dziecko mają bardzo podobny czas skupienia uwagi. Nie można się denerwować, gdy dziecko zapomina zasady danej gry planszowej.
Prawidłowe zachowania podczas gry w gry planszowe z dziećmi
1. Najpierw należy wybrać gry kooperacyjne
Gry kooperacyjne polegają na tym, że uczestnicy rozgrywki grają razem przeciwko grze, wszyscy mogą wygrać lub przegrać. Czasami warto nawet przegrać, by dziecko zrozumiało, że rodzice również muszą znosić porażki.
2. Jeżeli zasady są zbyt trudne, należy je zmodyfikować i stopniowo wprowadzać kolejne
Dorośli mogą zmniejszyć ilość elementów do zapamiętania, które występują w danej grze, można wyeliminować jakiś warunek dotyczący przegranej lub w ostateczności wymyślić swoje, prostsze zasady. Najpierw powinno się zakupioną grę przetestować, ewentualnie zmodyfikować i dopiero później grać w nią z małym dzieckiem.
3. Należy dać czas dziecku na zastanowienie się
Przede wszystkim nie można podpowiadać, przynajmniej na samym początku. Dziecko można ewentualnie naprowadzić, zamiast wykonywać za nie ruchu na planszy.
4. Nie można pozwolić dziecku na oszukiwanie
Zasady w grze są po to, aby się ich trzymać. Nie można ze spokojem patrzyć, jak dziecko przesuwa pionek o więcej pozycji niż jest na kostce lub gdy podgląda karty osób dorosłych.