Recenzja gry planszowej Wojna o pierścień (2 edycja)

Wojna o pierścień (2 edycja)

Strategiczna gra planszowa oparta na powieści J.R.R. Tolkiena Władcy Pierścieni. Gra jest przeznaczona maksymalnie dla czterech graczy, jednak najbardziej optymalnym wariantem jest granie we dwie osoby.

Na początku gry musicie zdecydować się w którą stronę chcecie się wcielić. Do wyboru macie wolnych ludzi Śródziemia oraz oczywiście siły zła, czyli popleczników Saurona.

Zasady gry są dość skomplikowane i na początku na pewno sprawią wam wiele problemów. Dzięki arkuszom pomocy dla gracza już w kilkanaście minut uda wam się zapamiętać wszystkie najważniejsze zasady i rozpocząć swoją pierwszą wojnę o pierścień.

Grę można wygrać na dwa różne sposoby. Pierwszym sposobem jest oczywiście pierścień. Jeśli dla Froda uda się wrzucić pierścień do wnętrza Góry Przeznaczenia to grę wygrywa strona dobra, czyli wolne ludy Śródziemia.

Jeśli jednak uda się dla Saurona znaleźć pierścień i odebrać go dla Froda, to zwycięzcą rozgrywki zostaje zła strona. Inną drogą zwycięstwa jest podbój militarny. Wystarczy, że któraś ze stron podbije wszystkie osady przeciwnika, aby wygrać całą rozgrywkę.

Strona zła, czyli poplecznicy Saurona muszą podbić osady ludzkie o wartości dziesięciu punktów. Za duże osady zdobywa się dwa punkty, natomiast za małe tylko jeden punkt. Sauron i jego poplecznicy posiadają tylko dwie osady, które muszą zostać podbite przez dobrą stronę.

Początkowo może wydawać się to niesprawiedliwe, jednak gra jest bardzo dobrze wyważona. Strona zła dysponuje niezliczoną ilością armii, w przeciwieństwie do strony dobra, która posiada kilkukrotnie mniej liczną armię. Złe przeprowadzenie ataku na osadę Saurona może się skończyć całkowitą porażką, gdyż po stronie dobra będzie za mało wojowników do wygrania całej rozgrywki.

Podstawowe informacje:

Liczba graczy: 2 – 4 osoby

Wiek: od 12 lat

Czas gry: około 180 minut

Zawartość pudełka:

plansza o wymiarach 70×100 cm składająca się z dwóch części

205 plastikowych figurek przypominających armie oraz postacie

16 kości akcji

5 kości bitwy

76 tekturowych żetonów

110 kart wydarzeń i postaci

instrukcja

2 arkusze pomocy gracza

Ocena redakcji: 9/10

4.8/5 - (ilość ocen: 90)

Jedna myśl na temat “Recenzja gry planszowej Wojna o pierścień (2 edycja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.