Od komputera do gier planszowych
Trzyletnie dziecko potrafi włączyć tablet, uruchomić ulubioną aplikację i zapaść się w świecie wirtualnych gier. Kilkuletnie dzieci mogą być uzależnione o gier i komputera. Są one atrakcyjne – wydają dźwięki, są kolorowe, dynamiczne, grę można w każdej chwili zmienić. Co zrobić żeby dziecko porzuciło świat gier komputerowych i poświęciło czas na gry planszowe?
Po pierwsze, to my sami dajemy przykład. Jeżeli chcąc zająć dziecko dajemy mu tablet lub włączamy telewizor nie bądźmy zdziwieni, że dziecko po jakimś czasie samo będzie się tego domagało. To jest budowanie nawyku u małych dzieci – karmienie podczas bajek, bo wtedy jest spokojniejsze, włączenie komputera żeby w tym czasie zrobić pranie, itd. Gra planszowa wymaga udziału co najmniej dwóch osób więc to wiąże się z naszym czasem, czasem rodzeństwa.
Kupmy dziecku atrakcyjną, kolorową grę i pokażmy jak świetnie się przy niej bawimy. Zaczynajmy jak najszybciej. Nie wpychajmy dzieciom komputera tylko poświęcajmy swój czas na zabawę. Wymyślamy różne atrakcyjne gry, czytajmy dziecku książki, grajmy na spacerach, w parku. Wciągajmy w to rodzeństwo i przyjaciół pociechy. To nie oznacza, że komputer ma w ogóle nie pojawiać się w życiu naszego dziecka, ale niech nie będzie jego całym życiem. Czas przy komputerze powinien być przez nas ściśle limitowany, np. godzina dziennie. Nie dajmy się namawiać na przesuwanie terminu wyłączenia w nieskończoność. Kontrolujmy w co dziecko gra, jakie strony odwiedza w internecie. I powtórzę najważniejszy punkt – sami dawajmy przykład. Jaką mamy wiarygodność jeżeli odmawiamy dziecku zabawy przy komputerze, a sami spędzamy godziny zapatrzeni w ekran komputera, tabletu, telefonu?
Sami świetnie się bawimy, a odmawiamy temu dziecku. Coś tutaj nie gra. Gry planszowe mają taką zaletę, że są czasem spędzonym rodzinnie, podczas wspólnej zabawy, wykorzystajmy go na rozmowę, żartowanie. To ma być świetna zabawa, a nie kara. Nie ignorujmy objawów uzależnienia od komputera i gier. Jeżeli dziecko pierwsze kroki po szkole kieruje do komputera, spędza w ten sposób każdą wolną chwilę, je przy komputerze, odpowiada półsłówkami, wpada w histerię jeżeli nie ma internetu, gra mu nie idzie lub orosimy go o jej wyłączenie, nie wysypia się to możliwe, że jest uzależnione. Jest to tak samo niebezpieczne jak uzależnienie jak każde inne i wymaga interwencji specjalisty. Najlepszym pomysłem jest nie przesadzanie z ilością spędzanego czasu przy jakimkolwiek ekranie i budowanie nawyków efektywnego spędzania czasu w towarzystwie rówieśników i rodziców.
Gry planszowe mają tę przewagę nad komputerowymi, że musisz zapamiętać wszystkie zasady, co zdecydowanie jest dobrym ćwiczeniem pamięciowym.