Czy pożyczać gry?

Czy pożyczać gry

Będąc zapalonym graczem i kolekcjonerem gier planszowych usłyszymy w końcu pytanie “Czy pożyczysz mi tę grę?”. I co wtedy?

Temat powinien być rozdzielony zgodnie z przedziałem wiekowym właściciela gry i osoby pożyczającej grę. Jeżeli nasze dziecko chce pożyczyć od kolegi grę zastanówmy się czy to dobry pomysł. Dzieci chętnie wymieniają się zabawkami, ale ich rodzice mogą nie podejść do tego pomysłu entuzjastycznie. Gra to często duży wydatek. Jeżeli nasze dziecko pogubi małe elementy, zniszczy planszę, karty to staniemy przed koniecznością odkupienia drogiej zabawki.

Jeżeli nasza pociecha konieczne chce grę pożyczać zaproponujmy raczej aby kolega-właściciel gry został zaproszony do naszego domu gdzie dzieci pod naszym okiem mogą spokojnie się bawić. Jeżeli to nasze dziecko chce podzielić się grą ze swoim przyjacielem rozważmy z nim wspólnie czy nie będzie rozpaczy w przypadku ewentualnej straty lub zniszczenia zabawki. Z drugiej strony to uczy naszego dziecka dzielenia się i współżycia wśród rówieśników.

Taka decyzja powinna być podjęta wspólnie z naszą pociechą i dogłębnie rozważona. Ze starszymi dziećmi nie powinno być tego problemu, wtedy dziecko nauczy się wręcz odpowiedzialności i dbania o cudze rzeczy.

A co z dorosłymi? Przeglądając fora natkniemy się na zdanie, że wielu graczy niechętnie rozstaje się ze swoimi zdobyczami. Nie lubią tracić swoich gier z oczu, mają obawy czy gra wróci w nienaruszonym stanie. To normalne. Najlepszym pomysłem jest wymiana-pożyczanie gier wśród osób, do których mamy zaufanie. Pożyczając grę osobie, którą widzimy raz do roku i jesteśmy z nią w luźnych stosunkach ryzykujemy, że nasza rzecz przepadnie bezpowrotnie.

Jeżeli pożyczający jest wśród grona naszych najbliższych znajomych lub rodziny nie będziemy mieli problemu ze zwróceniem uwagi na zbliżający się termin zwrotu lub na ewentualne uszkodzenie. Jeżeli o pożyczkę prosi nas ktoś naprawdę bliski to nie powinno być problemu z pożyczką. Tę zasadę można odnieść nie tylko do gier planszowych, ale także do książek, filmów, gier komputerowych, sprzętu elektronicznego. Mając na uwadze doświadczenia graczy opisane na forach lepiej gier nie pożyczać.

Jest to dla nich duże przeżycie, często negatywne więc lepszym pomysłem jest zorganizowanie wspólnego wieczoru lub weekendu kiedy zagramy razem, także w większym gronie. Wrażliwy właściciel na pewno będzie uspokojony jeżeli nie straci swojej własności z oka. Traktujmy ten temat trochę żartobliwie ponieważ każda gra to tylko przedmiot, który nie jest wart psucia relacji ze znajomymi i rodziną.

2 myśli na temat “Czy pożyczać gry?

  • 9 września 2018 o 11:03
    Permalink

    ja nie mam z tym problemu, wiem komu mogę pożyczyć i tego się trzymam, lubimy się wymieniać i szanujemy jak własne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *