Gry planszowe dla najmłodszych – co można zaproponować nawet trzylatkom?

gry planszowe dla dzieci

Zabawa z trzylatkiem może być ciekawa, a zarazem rozwijająca. Możliwości malucha w tym wieku są spore, więc warto jest wykorzystać potencjał drzemiący w smyku. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że reguły gry nie będą dla niego jasne, jednak nie należy poddawać się już na starcie. Wybór planszówki wydaje się być sporym wyzwaniem, szczególnie dla rodziców bez doświadczenia. Właśnie dlatego warto jest skorzystać z poniższych podpowiedzi. Każdy szkrab ma inne upodobania, które należy wziąć pod uwagę.

O czym pamiętać przed sięgnięciem po planszówki?

Planszówki występują w wielu różnych wariantach. Nie bez powodu są one uwielbiane przez dzieci w niemal każdym wieku. Podstawą jest to, aby gra została trafnie dopasowana do wieku oraz predyspozycji szkraba. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Oznaczenie wiekowe znajdujące się na opakowaniu jest jedynie sugestią. Ważne jest, by nie zmuszać pociechy do omawianej formy zabawy, gdyż w ten sposób można otrzymać efekt odwrotny do zamierzonego. Do gier planszowych należy umiejętnie zachęcać. Czasami koniecznych jest kilka podejść, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

Wybierając grę planszową trzeba liczyć się z tym, że dziecko nie pojmie zasad zabawy lub nie wykaże większego zainteresowania. Jest to zupełnie normalne! Właśnie dlatego dobrze jest testować różne tytuły. Planszówki uczą logicznego myślenia, pozwalają skupić się nad wykonywanym zadaniem, a także radzić sobie z porażką. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/post/gry-planszowe-dla-3-4-5-latka-ranking.

Planszówki dla trzylatków – TOP 3 polecanych gier!

Jeśli nie masz pomysłu, jaka gra planszowa będzie odpowiednia dla twojego trzylatka, to koniecznie zapoznaj się z zestawieniem trzech polecanych tytułów. Nie bez powodu zyskały one spore uznanie rodziców oraz pedagogów. Często można spotkać się z nimi w przedszkolach oraz innych placówkach edukacyjnych.

Wyścig kurczaków

Wyścig Kurczaków to gra marki Janod, która doskonale sprawdza się podczas nauki kolorów. W zabawie może wziąć udział od 2 do 4 osób. Jest to prawdziwa gratka nie tylko dla maluchów, ale również rodziców! Zasady są proste, więc nawet młodsze szkraby poradzą sobie z ich przyswojeniem. Należy doprowadzić swojego kurczaka do mety przed pozostałymi graczami. Prezentowana planszówka wymaga skupienia oraz cierpliwości. Każdy ruch musi zostać dokładnie przemyślany.

Day & Night – Dzień i noc

Dzień i noc to planszówka, która została stworzona przez markę Smart Games. W pudełku można znaleźć dziesięć drewnianych elementów oraz stojak. W książeczce zostało umieszczonych aż 48 zadań do wykonania, więc nie ma tutaj miejsca na nudę! Gracz musi stworzyć identyczną konstrukcję jak na obrazku, co nie zawsze jest proste. Zadania występują w kilku stopniach trudności. Lepiej zacząć od części „Dzień”, gdzie wszystkie szczegóły widoczne są już na pierwszy rzut oka. Ciężko popełnić błąd, ponieważ ilustracje przedstawiają kombinacje niezwykle dokładnie. Nieco inaczej jest w części „Noc”. Tutaj widoczne są jedynie kontury, co z pewnością spodoba się dzieciom uwielbiającym wyzwania. Rozwiązanie umieszczone jest na drugiej stronie, więc w przypadku problemów wystarczy przekręcić kartkę.

Brain Train

Brain Train od Smart Games to planszówka w pełni dopasowana do możliwości trzylatków. Dziecko musi załadować wagoniki pociągu elementami, które widnieją na obrazkach. Różnią się one nie tylko kolorem, ale również kształtem. Niektóre z nich są ze sobą połączone, co zwiększa poziom trudności układanki.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *