Pozytywny wpływ gier na małe dzieci

Dziecięcy umysł jest niesłychanie plastyczny, zwłaszcza w okresie wczesnodziecięcym, przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Ale nawet najbardziej zdolne dziecko potrzebuje stymulacji, by stale się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia o otaczającym go świecie. I tu najważniejsza rola rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. To na ich barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. Dorośli, jako pierwsi bowiem, kształtują dziecięce wyobrażenia o tym, co znajduje się w jego pobliżu.

Nie tylko bogate środowisko zewnętrzne jest niezbędne, aby rozwój przebiegał w sposób harmonijny. Drugą, niezwykle istotną kwestią są także odpowiednio dobrane zabawki oraz gry. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest bowiem stare porzekadło: „dzieci uczą się poprzez zabawę”.

Na polskim rynku istnieje wiele pomocy edukacyjnych, które umilą nie jedno popołudnie z pociechami. Warto korzystać jednak z tych sprawdzonych. Nie wszystkie bowiem posiadają pozytywną opinię psychologów i pedagogów. Jako rodzice, czy opiekunowie, szczególną uwagę powinniśmy także przykładać do kwestii bezpieczeństwa. Sprawdzajmy dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest zabawka, czy gra, a także czy wszystkie elementy, z których jest zbudowana, są bezpieczne dla życia i zdrowia malca. Warto zapoznać się z grami na https://bamboli.pl/

Na polskim rynku spotkać można bardzo wiele różnorodnych gier. Wiele osób jednak nie wie, jak umiejętnie je dobrać tak, aby przynosiła pozytywne efekty.

Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniej gry dla dzieci powinniśmy się kierować wiekiem dziecka. Obserwując nasze pociechy mniej więcej można stwierdzić, z którymi zagadnieniami radzi sobie znakomicie. Pamiętajmy także, że dzieci lubią wyzwania, a ich mózg potrzebuje stymulacji, aby mógł się rozwijać.

Gry karciane oraz tzw. „planszówki” to dobra alternatywa dla komputera i telewizora. Co więcej ma pozytywne działanie integrujące najbliższą, małą społeczność. W większości do wspólnej zabawy niezbędne jest od 2 do 4 osób. To świetny bodziec do tego, by nauczyć dziecko przestrzegania reguł w grze, a także społecznych. Maluch uczy się, że nie zawsze da się wygrywać, a także, że należy przestrzegać kolejności. To także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu ze swoimi dziećmi, warto również zaangażować do wspólnej zabawy seniorów.

Zręcznościowe gry to doskonałe zajęcie dla dziecka! Nie tylko uczą cierpliwości i dokładności. Pomagają kształtować również odpowiedni chwyt dłoni. Ten ostatni aspekt jest niezwykle przydatny, gdy dziecko nabywa umiejętności poprawnego trzymania kredki, albo czeka go nauka pisania. Polecane są one również nieco młodszym maluchom. Pomagają bowiem w rozwoju dużych grup mięśniowych, usprawniają motorykę, najmłodsi poznają przy tym kształty i kolory.

Niezaprzeczalnie gry pamięciowe to coś, co wpływa pozytywnie na proces zapamiętywanie. Tę umiejętność można już ćwiczyć w bardzo wczesnym wieku. Na początku warto zdecydować się na zestaw układanki z 6-9 elementami. Wraz z rozwojem dzieci, warto dokładać kolejne elementy. Poprzez taką zabawę dzieci nie tylko ćwiczą swoje zdolności zapamiętywania, ale i wzrok. Zaczynają dostrzegać różnice w kształtach, kolorach, czy wielkościach.

4.7/5 - (ilość ocen: 4)