Świetna gra strategiczna, w którą możemy grać sami

Agricola Gra Planszowa
źródło: teamboardgame.com

Agricola jest grą typowo strategiczną, w którą możemy grać pojedynczo, a także w pięciu graczy. Każdy wciela się w chłopa i zajmuje się typowo wiejskimi sprawami: żniwa, zwierzęta, zagrody, wyżywienie rodziny oraz rozbudowa domu. Agricola to po łacińsku chłop; wieśniak – stąd też nazwa gry. Zwycięża ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów i rozwinie swoją farmę. Wykonanie jest z bardzo dobrej tektury, a wewnątrz znajdują się woreczki. Setki kart: akcji, pomocnicze oraz usprawniające, znaczniki, żetony i aż dziewięć plansz. Aby zapewnić grze lepszą wytrzymałość powinniśmy zaopatrzyć się w koszulki, w które schowamy poszczególne elementy. Zapobiegniemy w ten sposób wszelkich zniszczeniom i przedłużymy żywotność naszej gry.

Instrukcja jest wydrukowana bardzo porządnie i barwnie, na dobrym papierze. Wszelkie reguły są bardzo jasno wyjaśnione. Zrozumienie zasad nie powinno sprawić nikomu żadnych problemów, nawet osobom które w planszówki grają naprawdę rzadko. Gra posiada dwa warianty do wyboru. Pierwszy z nich to tak zwany wariant rodzinny. To opcja dla bardziej zaawansowanych technicznie graczy i tych, którzy maja co do gier większe wymagania. Talie kart podzielone są na rodzaje, które możemy wymieszać bądź skorzystać z wszystkich jednocześnie. Grę rozpoczynamy posiadając tylko dwóch członków rodziny. Zaczynamy wykonywać na farmie różne prace. Wraz z nadejściem kolejnej rundy odkrywana jest nowa akcja, która spowoduje większy wachlarz możliwości: do wyboru będziemy mieli więcej czynności do wykonywania. Na koniec rund przeprowadza się żniwa. Podczas nich zbieramy plony z pól, które wcześniej obsialiśmy.

Najgorzej wypada żywienie rodziny. Znaczników tych często brakuje i jesteśmy zmuszeni żebrać za pomocą specjalnej karty. Członkowie nie mogą umrzeć ale w ten sposób oddalamy się od zwycięstwa, tracąc na swojej drodze wiele punktów. Gdy czternaście rund minie, nadchodzi podliczanie punktów wszystkich graczy. Gra posiada proste i nieskomplikowane reguły, a liczba strategii jest naprawdę spora. Każda karta posiada szeroki wachlarz możliwości. Akcje powinniśmy wybierać bardzo chytrze i pokonywać swoich przeciwników. Dostarczają one wiele emocji, a ich duża liczba zapewnia żywotność i dynamiczność gry. Im bliżej końca, tym szybciej rozkręca się cała gra. Posiada więc wiele emocji i nieocenionej radości z gry.

Podsumowując, gra jest stworzona na naprawdę wysokim poziomie. Nie ma tu miejsca na stałe schematy i z każdą grą trzeba wysilić się bardziej, by dojść do zwycięstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *