Świat Dysku: Ankh-Morpork

Świat Dysku: Ankh-Morpork

Jeśli interesuje nas fantastyka, z pewnością nie raz słyszeliśmy o planszówce, jaką jest Świat Dysku: Ankh-Morpork. Gra przenosi nas do tytułowego miasta, gdzie będziemy mogli zwiedzać dzielnice i spotkać wiele interesujących nas postaci. To idealna rozgrywka dla dwojga lecz także większej liczby osób.

W pudełku znajdziemy pionki, domy, karty, znaczniki i planszę. Dołączona jest również kostka, karty pomocy oraz instrukcja. Wykonane są bardzo precyzyjnie i nie można mieć co do nich zastrzeżeń. Karty wykonane zostały bardzo odpornie, jednak po pewnym czasie używania na rogach widoczna staje się linia od śladów użytkowania. Rysunki, jakie znajdują się na kartach są bardzo przemyślane. Widać, że zostały wykonane przez odpowiednich specjalistów. Estetyka jako całość wypada więc bardzo dobrze.

Plansza jest bardzo duża, zawiera mapę pokrytą budynkami, ulicami oraz rzeką, która płynie centralnie przez środek miasta. Kolory są bardzo stonowane i przyjemne dla oka – po całym dniu pracy odpoczęcie przy takiej grze jest z pewnością dobrym pomysłem. Obecne w pudełku karty pomocy idealnie nadają się dla tych, którzy nie są w planszówkach bardzo doświadczeni i potrzebują małej pomocy.

W zależności od postaci, jaką wylosujemy, w grze musimy dążyć do określonych celów – możemy gromadzić majątek, kontrolować dzielnice oraz umieszczać w nich naszych agentów. Możemy pominąć którąś z akcji: pojawienie się trolla, demona lub powodzi. Im bardziej rozwija się gra, tym szybszy dostęp do kart lepszych, oznaczonych brązowym kolorem.

Zasady są proste i można grać bardzo intuicyjnie, nawet jeśli instrukcja wydaje nam się z początku zawiła. Nie jest ona kilkudziesięciu-stronicowa, co jest dużym plusem.

Mimo swojej pozornej przejrzystości, gra ma bardzo dużo możliwości do skomplikowania i kombinowania wielu akcji i zagrywek. Jest wciągająca, nie zanudza nas i jest przy tym bardzo ciekawa. Z pewnością nie będziemy zasiadać przy niej kilka godzin – to gra, która płynie bardzo szybko i nie wymaga dużego wysiłku umysłowego ani logicznego. Idealna na rozluźnienie. Bez problemu załapią ją osoby, które w planszówki nie grają regularnie. Sama gra da nam dużo przyjemności i wciągnie nas w specyficzny klimat. Grafiki idealnie przenoszą nas w zupełnie inny świat, sprawiając że czujemy się podekscytowani i zaciekawieni. Uniwersalność gry to również jej duży plus – bez problemu namówimy na zagrywkę rodziców, dziadków czy dalszą rodzinę, przynosząc wszystkim radość i wspólną zabawę. Jeśli szukamy więc rodzinnej gry na niedzielne popołudnie, będzie to dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *