Kolejka to gra, która gracza zabiera w dawny świat PRL-u

Kolejka gra

Kolejka zabiera nas z powrotem do dawnego PRL-u. Wiernie odwzorowuje ówcześnie panujące warunki, a tytuł gry planszowej nie wziął się znikąd. Kiedy zapytasz starsze osoby, co kojarzy im się z Rzeczpospolitą Ludową, na sto procent odpowiedzą, że ogromne kolejki w sklepach po towar. W związku z tym, że gra nawiązuje właśnie do takich sytuacji sprzed kilkudziesięciu lat panującej w naszym kraju, to same zasady są tutaj bardzo proste, lecz osiągnięcie naszych celów może być bardzo skomplikowane.

Przez całą grę naszym zadaniem jest zdobywanie różnych produktów z naszej listy, a wygrywa ten, komu uda się zebrać wszystkie. Towary możemy otrzymać w pięciu różnych sklepach: spożywczym, kiosku, RTV/AGD, meblowym lub odzieżowym. Oprócz tego na planszy umieszczony jest też bazar, na którym możemy wymienić produkty których nie potrzebujemy na te z naszej listy.

Ale, od czego zaczynamy naszą grę? Zanim rozpoczniemy tury, wszyscy gracze muszą ustawić swoje pionki przedstawiające różnych członków rodziny w kolejkach przy sklepach według naszego uznania. Potem następuje losowanie kart dostaw. Karty dostawy informują o rodzaju produktów, jakie zostaną dostarczone do danego sklepu i ich ilości. Oczywiście, może zdarzyć się również taka sytuacja, w której w danym sklepie będzie brak danego towaru przez długi czas, inny zostanie dostarczony w tak małych ilościach, że nie wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.

Ale właśnie na tym polegał „urok” PRL-u. Autorzy gry, chcąc wyrównać szansy wszystkich grających i umożliwić nabycie towaru również przez osoby z końca kolejki opracowali zachowanie zwane „przepychanką” – podczas tej akcji zadaniem naszych pionków jest dopchanie się do początku kolejki tak, aby uzyskać upragniony towar. Wiadomo, liczy się przede wszystkim nasza „wymyślona” rodzina, którą trzeba nakarmić i zapewnić jak najlepszy byt. Kart decydujących o tym, co się dzieje z kolejką, jest wiele – możemy trafić na kartę, która zadecyduje o odwróceniu kolejki o 180 stopni (tam, gdzie był przód, teraz będzie tył), możemy liczyć na towar spod lady i tym podobne akcje w grze.

Gra polecana jest zarówno dla tych osób, które pamiętają czasy tak zwanej komuny, jak i tym, którym zrozumienie i wczucie się w dawny klimat może przyjść z pewnym trudem. Do gry dołączona jest płyta DVD, która umożliwi wczucie się w sytuację. „Kolejka” została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej, jest świetnie zilustrowana i odwzorowana i zapewnia rozrywkę na wiele godzin. W grę można grać już we dwie osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *