Druga młodość: czyli wielki powrót gier planszowych!

Druga młodość

Coraz więcej osób wraca do gier planszowych.

Kiedy spojrzymy wstecz, sięgniemy pamięcią do naszego dzieciństwa, przypomnimy sobie czas spędzony ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną przy grach planszowych. Wspólne chwile podczas gry w chińczyka, kiedy denerwowaliśmy się, gdy nasi przeciwnicy wyrzucali „jedynkę” i „szóstkę” i wychodzili na planszę, podczas gdy my wciąż nie mieliśmy farta, aby włączyć się do gry. Wzajemne zbijanie swoich pionków i śmiech z irytacji innych. Pełne napięcia chwile, kiedy staliśmy już przed „domkiem”, kiedy został nam jeden, ostatni ruch, a kostka bezczelnie była przeciwko nam.

Nieco później nastała moda na elektroniczne zwierzątko „zamknięte” najczęściej w jajku. Pieski, kotki, dinozaury czy inne e-stworzonka wymagały karmienia i opieki. Zdarzyło wam się zapomnieć jajka do szkoły? Pewnie tak. Wówczas na wszelkie sposoby staraliście się, aby ktoś to jajko do szkoły przyniósł. Zazwyczaj jeden z rodziców pojawiało się w szkole i przekazywało nam naszego elektronicznego pupila.

Wydawałoby się, że w obecnych czasach przy coraz większej popularności różnego rodzaju gadżetów elektronicznych jak smartfony, tablety, laptopy, playstation i innych, gry planszowe zostaną wyparte i zastąpione przez te komputerowe. Na szczęście coraz więcej osób wraca do popularnych planszówek.

Należy pamiętać, że w dobie telewizji i gier komputerowych, powrót do klasycznych planszówek jest bardzo ważny. Rozwijają one umysły naszych dzieci, poprawiają koncentrację i pamięć, a także pobudzają wyobraźnię. Także dla osób starszych, jest to świetny sposób na trening pamięci.

Dużo mówi się o tym, że rodzice narzekają na to, że ich dzieci spędzają dużo czasu przy grach komputerowych. Zamiast narzekać, spróbujmy przekonać nasze pociechy do gier planszowych. Gry planszowe posiadają wiele zalet, o których czasem zdajemy się zapominać. Gry kształtują odpowiednie postawy i nastawienia dzieci wobec nauki, pracy i innych osób. Planszówki posiadają funkcje kształcące, motywacyjne, integracyjne, wychowawcze, terapeutyczne, a także zachęcają do poznawania i odkrywania.

Gry planszowe przeżywają swoją drugą młodość, coraz chętniej sięgamy po nie na sklepowych półkach, a w dzisiejszych czasach ich wybór jest naprawdę ogromny. Gry, które świetnie znamy z dzieciństwa jak chińczyk, młynek, scrabble, monopoly, a także bardzo wiele nowych gier, które rozwijają wyobraźnię, kształtują nasze podejście do życia, edukują.

Dzięki właściwościom projekcyjnym dziecko grając, wchodzi w różne sytuacje i musi wykonywać najróżniejsze zadania. Dzięki temu z łatwością możemy wychwycić jego słabe i mocne strony.

Obecny rynek to dużo więcej niż popularny chińczyk. Warto dokładnie przejrzeć półkę z grami, na pewno nie będziemy tego żałować.
Gry planszowe integrują, dzięki czemu możemy spędzić miło czas z rodziną czy przyjaciółmi, śmiać się, żartować, rozmawiać i świetnie się bawić! Gry komputerowe nam tego nie dadzą. Dzisiejsze gry, które przeżywają swój rozkwit, oferują nam ciekawe pomysły, są piękne graficznie i posiadają zazwyczaj bardzo rozbudowaną mechanikę rozgrywki, a także różnorodność tematyczną. Można podzielić je na wiele kategorii: rodzinne, na imprezę, przygodowe, strategiczne i wiele, wiele innych.

Do najpopularniejszych dzisiaj gier, tych bardziej zaawansowanych należą gry ekonomiczne i strategiczne. Jeśli do tej pory tworzyliście swoją wirtualną farmę, wyłączcie komputer i spróbujcie gry o nazwie „Agricola”, polegającą na zarządzaniu samowystarczalnym gospodarstwem rolnym. Możemy budować świat, dokonywać kolonizacji terenów. Na rynku są również gry wojenne, bitewne, gdzie dowodzimy wojskiem.

Jest to połączenie dobrej zabawy, jaką daje nam gra z nauką, ponieważ wiele z takich gier niesie ze sobą wiele wiadomości historycznych, wzbogaca naszą wiedzę geograficzną i wiele innych. Powstały także gry nawiązujące do działań harcerzy, którzy roznosili pocztę i rozkazy w czasie Powstania Warszawskiego, gry przypominające nam czasy PRL-u, kiedy na półkach sklepowych było pusto, a towar pojawiał się (był „rzucany”) od czasu do czasu. Przepychanie się w kolejkach i używanie do tego celu kart z popularnymi w tamtych czasach hasłami.

Istnieje wiele grup graczy, którzy spotykają się w większych miastach regularnie. Więc jeśli nie macie z kim zagrać, dołączcie do takich grup, gwarantuję, że zostaniecie przyjęci ciepło i spędzicie miło czas. W końcu planszówki to świetna rozrywka dla każdego i w każdym wieku.

Coraz częściej sięgamy po popularne planszówki ze względu na dobrą zabawę, możliwość spędzenia czasu wspólnie z przyjaciółmi, a gry mogą trwać od pół godziny lub cały dzień. Największą zaletą w stosunku do gier komputerowych, jest integracja. Spotkanie w gronie znajomych i wspólna zabawa.

Wszystko to, czego nie da nam nawet najciekawsza gra komputerowa. Kontakt z człowiekiem w realnym świecie. Jeśli jeszcze nie sięgnęliście po gry planszowe, wybierzcie się do sklepu, zapoznajcie z ofertą i wybierzcie planszówkę dla siebie. Rozłóżcie planszę i rozpocznijcie swoją przygodę i dobrą zabawę…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *