10 idealnych gier planszowych idealnych na początek roku szkolnego

Wrzesień to miesiąc, w którym trzeba przestawić nasze pociechy w nowy tryb. Z leniwego, którym żyły przez ostatnie dwa miesiące, w bardzo aktywny, który będzie wypełniał ich tygodnie przez najbliższych dziesięć miesięcy. Mogą nam w tym pomóc liczne gry edukacyjne, które zaczną pobudzać szare komórki milusińskich. A wiadomo, że najlepiej jest uczyć się poprzez zabawę. Przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże rodzicom w wyborze gier, przy których będzie można spędzić sporo wolnego czasu, pokazując dzieciakom, że do nauki w szkole można podejść w nieco inny sposób, z lekkim przymrużeniem oka.

1. Super Farmer z Rancha

Jesteś farmerem i hodujesz zwierzęta. Twoje stado wciąż rośnie, jednak wkrótce może się to zmienić! W okolicy grasują lis i wilk – Twoje zwierzaki mogą stać się dla nich cennym łupem. Mimo tego, postępując ostrożnie, możesz ochronić zwierzęta i zostać Superfarmerem!

Gra jest idealna dla maluchów, które zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w grach planszowych. Uczy przewidywania, szacowania, liczenia oraz podstawowych zasad ekonomii. Pomaga też nauczyć dzieciaki jak to jest odnosić porażki, ponieważ po wyrzuceniu na kościach lisa lub wilka tracą one zgromadzone wcześniej zwierzaki. Dzięki temu zabiegowi możemy pokazać im, że w najbliższym czasie nie spotkają ich same przyjemne rzeczy, lecz od czasu do czasu będzie mogło zdarzyć się coś nieprzyjemnego.
Ciekawostką jest, że gra ma ponad pięćdziesiąt lat! i stworzył ją Polak, matematyk – Karol Borsuk. Proste zdanie może zachęcić dzieciaki do poznania historii tej gry oraz historii jej twórcy.

2. Dobble KIDS

Prostsza wersja podstawowej wersji DOBBLE. Od swojego pierwowzoru różni się jedynie większymi oraz prostszymi do nazwania symbolami widocznymi na okrągłych kartach. W tej wersji zostały zastąpione przez zwierzątka. Zasady są bardzo proste! Na każdej z kart namalowano osiem losowych zwierzątek. Należy jak najszybciej odnaleźć to, które łączy dwie karty. Zwierzątko zawsze jest tylko jedno! Jest to gra, przy której świetnie będą cię bawiły nie tylko dzieciaki, ale i rodzice. Będą mogli poczuć smak rywalizacji. Niejednokrotnie przegrają!
Gra pomaga rozwinąć spostrzegawczość oraz szybkie podejmowanie decyzji. Jest to świetna i bardzo szybka gra, która może być przerywnikiem od nauki.
Dostępne są również wersje tematyczne – związane z serią STAR WARS lub filmem animowanym AUTA. Dlatego dla każdego można znaleźć coś odpowiedniego.

3. STORY CUBES

To bardzo prosta gra, która dostarcza masę radości. Stanowi duże wyzwanie dla wyobraźni i pomysłowości gracza, lecz bardzo łatwo daje się porwać. Jak grać? Wystarczy, że rzucisz wszystkimi kośćmi i rozpoczniesz swoją historię od słów “Dawno temu”, lub niczym powieść – “Pewnego razu”. Skup się na tej kości, która pierwsza wpadła ci w oko i daj swojej wyobraźni przejąć kontrolę nad sobą! Wzorując się na wzorach, które są narysowane na każdej z sześciościennej kości opowiedz swoją niepowtarzalną historię! Nie ma tu miejsca na zwycięzców oraz na przegranych. Najważniejsza jest przygoda, którą rozpoczynasz. Szybko ci się to nie znudzi, bo w sprzedaży dostępnych jest blisko piętnaście różnych zestawów tematycznych.

4. Gra karciana UNO

Prosta gra karciana, która składa się ze 112 kart w czterech różnych kolorach. Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się posiadanych kart oraz zebranie punktów za karty pozostałe w rękach innych graczy. Przy UNO można spędzić wiele czasu, rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Zwycięża ten, który jako pierwszy zbierze pięćset punktów i krzyknie głośno “UNO”. Potwierdza tym, że to on jako pierwszy przekroczył wymagany do zwycięstwa próg punktowy.

5. Potwory do szafy

Daje możliwość pokonania swoich własnych lęków. Gracz musi pokonać potwora, który w środku nocy wychodzi z jego szafy. Wszystko opiera się na prostych zasadach klasycznej gry memory. Należy odnaleźć dwa te same symbole wśród zakrytych na stole kart. Zbudowanie odpowiedniej narracji i nadanie rozgrywce lekkiego zabarwienia fabularnego pomaga w przezwyciężeniu różnych lęków. Granie tuż przed snem pomaga się wyciszyć.

6. KIM JESTEM?

Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy. Każdy z nich losuje po jednej karcie ze stosu, a następnie umieszcza ją w opasce gracza po prawej stronie. Zadaniem każdego jest odgadnięcie KIM SIĘ JEST na podstawie odpowiedzi i pytań innych graczy. Na pytania można odpowiadać jedynie TAK lub NIE.

7. MONOPOLY JUNIOR

Uproszczona wersja klasycznego MONOPOLY. W tych wydaniach pionkami często są postaci animowane pokroju Elsy z KRAINY LODU, lub ulubionych kucyków z MY LITTLE PONY. Karty miast zostały odpowiednio dopasowane do uniwersum, w którym zostało umieszczone dane wydanie.

8. 5 sekund junior

To rodzaj gry, w której czas jest kluczowy. Każdy z graczy posiada tylko pięć sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi! Pytania w tej wersji zostały dostosowane do kategorii wiekowej 6-9 lat.

9. Szachy/Warcaby

Szachy

Klasyczne podejście do tematu gier planszowych. Obie gry świetnie rozwijają myślenie strategiczne. W dodatku są bardzo łatwo dostępne, przecież każdy z nas ma gdzieś na strychu swoją zakurzoną szachownicę, którą teraz może przekazać dalej.

10. Karty – KLASYCZNA TALIA

karty do gry

Na sam koniec zostawiłem coś bardzo prostego. Weźmy najzwyklejszą talię kart i odnajdźmy proste gry, pokroju “WOJNY”, Tysiąca czy Makao. Nauczymy tym dzieciaki analitycznego myślenia, liczenia oraz podejmowania szybkich i ważnych decyzji. Przypomnijmy sobie, że nic nie smakowało tak dobrze, jak wygrana z rodzicem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *