Recenzja gry karcianej Cytadela

cytadela

Głównym celem gry jest zbudowanie jak najwspanialszego, średniowiecznego miasta, które musi składać się z ośmiu dzielnic. Gra kończy się w momencie wybudowania przez jednego z graczy ósmej dzielnicy. Co rundę każdy z graczy wciela się w jedną z niesamowitych postaci (zabójca, złodziej, mag, kupiec, król, generał, biskup, architekt i wiele, wiele innych). Każda z tych postaci posiada inne bonusy oraz cechy specjalne, które mogą wam ułatwić grę lub utrudnić ją dla waszego przeciwnika.

Różnorodność postaci jest zdecydowanie największym atutem tej gry, gdyż czyni ją co kolejkę całkowicie nieprzewidywalną, dzięki niesamowitym umiejętnościom specjalnym, co wzbudza naprawdę wiele emocji. Na przykład po wylosowaniu zabójcy dostajecie prawo “zabicia” jednego z graczy, co oznacza utratę kolejki. Złodziej natomiast wybiera kogo okradnie w danej rundzie, jednak są pewne wyjątki. Nie można okraść ani zabójcy, ani jego ofiary, co wymaga od złodzieja odpowiedniej dedukcji. Jeśli wskaże gracza, który w tej rundzie trzyma kartę zabójcy, to nie będzie mógł go okraść, co oznacza, że wyjątkowe zdolności specjalne za tą rundę przepadną. Na uwagę zasługuje również postać generała. Zbiera on nie tylko dochody z czerwonych budynków, ale również ma możliwość wyburzenia budynku u innego gracza, jeśli zapłaci za niego odpowiednią ilość złota. W tym przypadku również jest karta chroniąca, czyli biskup.

Gra kończy się w momencie, kiedy dla jednego z graczy uda się wybudować wszystkie osiem dzielnic. W tym momencie zaczyna się podliczanie punktów u każdego z graczy, aby wyłonić zwycięzcę. Najwięcej punktów dostaje się za wybudowane budynki, zgodnie z ich kosztem wybudowania w złocie, następnie podlicza się punkty za zbudowanie ośmiu dzielnic, posiadacie pięciu kolorów oraz oczywiście za budynki specjalne.

Podstawowe informacje:

Liczba graczy: 2 do 8 osób

Wiek: od 10 lat

Czas gry: około 60 minut

Zawartość pudełka:

80 kart dzielnic

18 kart postaci

8 kart pomocy

30 żetonów złota

1 pionek korony

instrukcja

Ocena redakcji: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *