Recenzja gry planszowej Master of Orion

Master of Orion to gra usytuowana w kosmosie. Zachęci nas ciekawy temat, bardzo czytelna i przejrzysta instrukcja oraz interesujący wygląd gry. Interesuje nas taka tematyka? Tym lepiej dla nas. Stosunkowo niedawna premiera z pewnością powinna nas zachęcić do zakupu. Jeśli od dziecka marzyliśmy o podróży w kosmos, możemy w ten sposób zdobyć namiastkę naszego snu.
To karty tworzą budulec tej gry. To od nich zależy całość, ponieważ nimi zagrywa gracz. Jest tutaj kilka dostępnych ras w tym ludzie. Za pomocą akcji oraz kart będziemy rozwijać naszą grę i rozbudowywać akcję, jaka się toczy. Ceną są punkty o zwycięstwo. Możemy również atakować, zatrudniać doradców, a każda z ras różni się poziomem umiejętności. Musimy stale zużywać i zyskiwać zasoby. Poziom zadowolenia naszej populacji nie może spadać i musimy stale go kontrolować. Gdy sięgniemy do zera, nasza partia musi zostać zakończona, co jednak nie musi oznaczać o naszej przegranej.

Grafika jest bardzo ciekawa i dobrze zgrywa się z całością jak i z tematem. Opisy są bardzo czytelne, karty wykonane z dobrych materiałów. Znaczniki również wykonane są na bardzo wysokim poziomem. W skrócie – do tego elementu nie powinniśmy mieć żadnych zastrzeżeń, bo spisują się bardzo dobrze. Kostki są dość duże, co dla jednych może być pozytywem, a dla innych czymś niewygodnym. Wygląd niektórych elementów pozostaje więc już sprawą indywidualną i do od nas zależy, czy przyczepimy się do czegoś, czy też nie.

Czas całej rozgrywki jest dosyć przystępny. Akcje są szybkie, proste i bardzo dobrze opisane. Cała nasza gra nie powinna ciągnąć się więc w nieskończoność. Limity, jakie obecne są w zasadach zapobiegają pewnym sytuacjom, w których moglibyśmy czuć się już znużeni czy też przytłoczeni grą. Zostało to więc bardzo dobrze przemyślane i nie powinno sprawiać nam większych problemów. Losowość w grze jest bardzo duża i może trochę wpłynąć na wyniki gry. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których dana karta po prostu nam nie podejdzie i stracimy na tym nasze punkty a przy tym drogę do zwycięstwa. Jednak odrobina wysiłku i kombinowania powinna sprawić, że wszystko dokładnie zaplanujemy i wykorzystamy to, co mamy do maksimum możliwości. Wiele zależy tutaj od osób, z którymi gramy i ich nastawienia.

Podsumowując, gra to łatwe zasady i pole do kombinowania. Jeśli jesteśmy więc zainteresowani takim typem gry, powinniśmy się na nią skusić. Mechanika dobrze działa i całość jest bardzo sprawna. Jednak osoby, które mają co do niej wygórowane oczekiwania powinni zrezygnować z kupna, ponieważ nie wyróżnia się ona niczym specjalnym.

Ocena redakcji: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *