Recenzja gry planszowej Osadnicy: Narodziny imperium

Osadnicy: Narodziny imperium

Choć wiele planszówek to gry świetnie przystosowane do większej ilości graczy, to istnieje jednak taka gra, w którą z przyjemnością będzie można zagrać tylko we dwoje. Zdobyła ona aż sześć różnych nominacji do Golden Geek Awards, w tym w kategoriach Najlepszej Gry Planszowej Roku czy Najlepszej Gry dla 2 Graczy. Gra, o której mowa, to żadna inna, lecz Osadnicy: Narodziny Imperium. Ci, którzy mieli przyjemność w nią zagrać, sądząc nie tylko po nominacjach – są nią zachwyceni!

Wielu graczom spodobała się zwłaszcza grafika i całość wykonania gry planszowej. Wykończona w najdrobniejszym szczególe sprawia estetyczne wrażenie, a do tego pomaga nam przenieść się w fantastyczny, wyobrażony i kreowany przez nią świat. Jedynymi minusami jest to, że plansza może być nieco gorzej oznaczona, co potrafi czasami namieszać przy ustawianiu odpowiednich figurek na swoich miejscach. Ponadto, warto zadbać o nasze karty, którymi gramy i dodatkowo je zakoszulkować, żeby uniknąć ich przybrudzenia i podniszczenia.

Dodatkowym plusem, bardzo cenionym przez graczy w różnym wieku, jest przejrzystość gry i wręcz intuicyjne zasady. To stanowczo ułatwia rozgrywkę, a uproszczone reguły pozwalają na uczciwą grę. Do głównych zadań, na które warto zwrócić większą uwagę podczas rozgrywki, jest wybranie akcji, którą chcemy podczas danego momentu w grze wykonać oraz – uwaga! – sposobu jej przeprowadzenia. Oba te czynniki mają znaczenie, czy ostatecznie uda nam się zwycięsko zakończyć grę, czy też ją przegramy. Pod tym względem gra sprawia przyjemność nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, którzy dobrze muszą nagłówkować się, zanim wykonają właściwy dla siebie ruch w grze.

Choć Osadnikom: Narodziny Imperium nie brak fabuły, to gra ta zdecydowanie bardziej stawia na czystą mechanikę. Porusza wprawdzie wyobraźnię i skłania do myślenia, jednak nie zostawia aż tak dużo swobody, która jest typowa dla innych gier rodzaju RPG. Czy to dobrze, czy źle – na pewno uzależnione jest to od tego, co kto woli. Podczas rozgrywki mamy do wyboru aż cztery różne nacje Osadników, które różnią się od siebie stylem rozgrywania gry (pod tym względem gra może przypominać wiele innych komputerowych, opartych przede wszystkim na strategii). Osadnicy ci mają swoje karty z przypisanymi możliwościami i akcjami. Jedną z kart umożliwiającą szybkie dogonienie naszego przeciwnika jest na przykład karta plądrowania, która pozwala na tymczasowe wyrównanie szans.

Osadnicy: Narodziny Imperium to gra, która otrzymała tak wiele nominacji do ważnej nagrody nie bez powodu. Może być z powodzeniem traktowana jako gra dla całej rodziny albo wyłącznie przez osoby starsze. Choć jej przeznaczeniem jest umożliwić dobrą zabawę aż czterem osobom, to jednak nawet dwóm świetnie będzie się spędzało przy niej czas.

Ocena redakcji: 9/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *