Recenzja gry planszowej 5 Sekund

5 Sekund

“5 sekund” to gra, w której musimy szybko myśleć jak i mówić. To gra dynamiczna, więc i przy tym bardzo zabawna. Odpowiedzi walczących osób są często bardzo śmieszne i doprowadzą niejednego z nas do łez. Celem jest dotarcie do mety, co umożliwi nam poprawna odpowiedź na pytania z serii,, wymień trzy…”. Kluczową rolę gra tutaj pięć sekund, podczas których musimy zdążyć wypowiedzieć nasze słowa.

W pudełku znajdziemy planszę do gry, bardzo prostą. Kart jest aż 362, w dodatku są dwustronne. Mamy w sumie 724 pytania. Jest to naprawdę spora ilość, co jest zdecydowanie dużym plusem. Zapewnia indywidualność każdej partii. W pudełku znajdziemy również specjalny czasomierz w postaci spirali, w której spadają kuleczki. To bardzo widowiskowe i ciekawsze, niż znana wszystkim klepsydra. Instrukcja jest krótka i zwięzła, czyli taka, jaka powinna być. Możemy używać także kart wymiany, dzięki którym zyskamy nowe pytania, oraz przesunięcie, które przenosi pytanie na kolejna osobę. Jeśli odpowie błędnie, możemy przenieść nasz pionek do przodu i w ten sposób powoli zbliżać się do zwycięstwa.

Cała gra polega na losowaniu pytania, udzieleniu odpowiedzi w pięć sekund. Gdybyśmy się pomylili, pytanie przejdzie na kolejną osobę, jednak ona nie może się powtarzać. Jest to dodatkowa trudność, bowiem musi wymyślić całkiem nowe odpowiedzi. Jeśli zaś nikt nie udzieli odpowiedzi na pytanie, gracz który je wylosował porusza się znowu w stronę mety. Kategorie są bardzo różnorodne i nie każdy może znać odpowiedzi na pytania, które się tam znajdują. Dlatego jeśli decydujemy się na grę z dziećmi musimy wziąć pod uwagę fakt, że z pewnością nie będą one w stanie znaleźć wszystkich trzech odpowiedzi, zwłaszcza w tak krótkim czasie. Doskonale sprawdzi się w gronie dorosłych oraz nastolatków, którzy są już nieco bardziej obyci we wiedzy i w danych kategoriach.

To gra typowo rodzinna, a sama rozgrywka zajmie nam nie dłużej niż 15 minut. Zabawa jest bardzo udana, luźna i pełna śmiechu. Wszelkie napięcie szybko znika a gra wciąga nas do granic możliwości. Tutaj nie ma czasu na długie rozmyślania, liczy się przede wszystkim szybkość i spryt. Wygrywa najszybszy i najmądrzejszy. To idealna rozrywka, która urozmaici nam wszelakie imprezy towarzyskie czy wszelkie święta rodzinne. Jeśli szukamy więc czegoś rozluźniającego, gra ta będzie doskonałym wyborem. Kiedy chcemy znaleźć coś, co będzie wymagać od nas nieco więcej uwagi i myślenia, powinniśmy poszukać jednak innej gry, bo,, 5 sekund ” może nas w tej kwestii zawieść.

Ocena redakcji: 7/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *