Recenzja gry planszowej 7 Cudów Świata

7 Cudów Świata

7 Cudów Świata to gra, która zbiera wyjątkowo wysokie oceny. W pełni jednak zasłużone, bowiem to gra prosta, bardzo szybka, pełna dynamiki. Czego chcieć więcej? Nie brakuje dynamiki i emocji. Tury są bardzo przyjemne i bez wszelkich postojów. Jest bardzo ładna.. z pozoru gra idealna. Lecz wszystko po kolei.

W grze wcielamy się w liderów starożytnych imperiów i prowadzimy je poprzez trzy epoki. Handlujemy i walczymy z naszymi sąsiadami, czyli nikim innym jak graczami. Każdy otrzymuje jedną z 12 cywilizacji, czyli tak zwaną pozycję na start. Dostajemy kilka kart budynków, na których znajdują się różne budowle. Możemy postawić je na naszym terenie. Następnie wybieramy kartę, którą przekazujemy graczu obok. Wszyscy odsłaniamy równocześnie karty i możemy zagrać na trzy różne sposoby. Gdy wszystkim zostaną tylko dwie karty i oznacza to podsumowanie epoki. Rozdajemy karty znów i gra toczy się dalej. Proste, prawda?

Z kartami możemy robić trzy rzeczy. Pierwsza z nich to wybudowanie budowli i zapłacenie za ten proces. Pozyskujemy automatycznie surowiec a bo wybudowaniu możemy wziąć się za kolejną budowlę. Nieliczne z nich można postawić nawet za darmo. Możemy również sprzedaż naszą kartę w zamian za złoto, za pomocą tak zwanego odrzucenia karty. Jest to niekiedy cenniejsze, niż samo złoto! Możemy także zapłacić koszt, który wpisany jest na naszej karcie i umieścić kartę budynku pod tą od cywilizacji. W ten sposób zbudujemy jeden z cudu. Umożliwi to nam zdobycie określonych bonusów, takich jak surowce, darmowe postawienie budynku bądź otrzymanie punktów zwycięstwa. Punkty otrzymuje się z kolei za wiele rzeczy. Niektóre z nich otrzymujemy za budynku. Inne po podsumowaniu epoki. A jeszcze inne za naukowe budowle, zgromadzone złoto bądź nawet budynki od naszych sąsiadów.

Trzeba stale pilnować naszych przeciwników-sąsiadów, bowiem od nich zależeć może strategia i przebieg gry. Mogą nam ją ułatwić lecz także sporo utrudnić. To gra prosta, idealnie zaplanowana i świetnie złożona. Jest pełna dynamiki, zwrotów akcji oraz przeróżnych możliwości. Przynosi wiele emocji, lecz tych przyjemnych. Oprawa graficzna i dodatki z pewnością uprzyjemnią nam grę jeszcze bardziej (o ile to możliwe). Niewiele jest gier, które zyskują tak pozytywny odbiór w każdym calu. Może to właśnie ten argument przekona nas do jej kupna? Co bowiem bardzie zachęci nas, niż praktycznie same pozytywne recenzje innych graczy? Z pewnością powinna ona pojawić się w naszym domu i urozmaicać nam wspólne spotkania.

Ocena redakcji: 9/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *