Recenzja gry Century

Century

Century to przede wszystkim wyprawa. W pudełku znajdziemy drewniane znaczniki oraz 20 metalowych monet. Karty są bardzo duże i wykonane z rozmachem. Prezentują się naprawdę wyśmienicie, w szczególności karty karawan i nagród. Ilustracje niekiedy mogą się powtarzać, jednak nie jest to żaden kłopot. Są bardzo porządnie wykonane i wytrzymałe na ślady użytkowania, które tak czy inaczej po pewnym czasie na pewno się pojawią. Całość prezentuje się więc bardzo dobrze pod względem estetyki i jest przyjemna dla oczu. Główny cel gry to zbieranie punktów zwycięstwa, jakimi są metalowe monety oraz karty nagród. Musimy tak zakrywać karty, by inni ich nie dostrzegali i w ten sposób manipulujemy drewnianymi znacznikami. Przyprawy, które możemy zbierać musimy wymieniać. Tylko w ten sposób będziemy mogli zdobyć nagrody. W turach do wyboru gracz ma aż cztery akcje: zagrać kartę, otrzymać nowe przyprawy, podnieść ich poziom, bądź zakupić kartę. Możemy także odpocząć, poprzez zebranie wszystkich zagranych kart dotychczas.

Zakupione karty trafiają od razu do naszej dyspozycji. W trakcie partii zmieniamy więc tylko kostki na inne, zdobywając w ten sposób karty nagrody. Kiedy kupimy szóstą, kończymy rywalizację i podliczamy wszystkie punkty, jakie zdobyliśmy w naszej rozgrywce. Instrukcja to nawet nie dwie strony: szybka, przejrzysta i nie wymaga wielogodzinnego czytania oraz analizowania. Bardzo przyjemna gra. Zasady nie są trudne i nie wymagają od nas maksymalnego skupienia. Bardzo szybko możemy j e wyjaśnić tym, którzy nie grają w gry regularnie. Możemy więc cieszyć się porządną i prawidłową grą już od pierwszej partii. Nawet, jeśli jakiś element nie zostanie na początku pojęty, gracze powinni zrozumieć go intuicyjnie – tak skonstruowana została ta gra. Mogą grać w nią zarówno więc doświadczeni gracze jak i całkowici amatorzy. Można grać na luzie, a także kombinować. Liczy się wygrana i to tylko i wyłącznie od nas zależy, jaką taktykę obierzemy.

Najwięcej rozrywki przynosi nam zarządzanie przyprawami. Nie wymagają one zbyt dużo czasu, są więc fajną opcją urozmaicenia naszej rozgrywki i przedłużenia jej, a także wprowadzenia nieco zamieszania. Klimat całego targu w wyśmienity sposób oddają ilustracje, które są do tego celu doskonale dobrane i skomponowane. Poczujemy się dzięki nim jak w zupełnie innym świecie. Mechanizmy są bardzo wciągające i z pewnością zachęcą nas do wykonania większej ilości partii. Podsumowując, jest to gra bardzo łatwa i nieskomplikowana, więc jeśli szukamy czegoś w takim klimacie, będzie to dobry wybór.

Ocena redakcji: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *