Pandemic: Czas Cthulhu

Pandemic Czas Cthulhu

Pandemic: Czas Ctulhu to kolejna wersja gry Pandemin oferowana przez dom wydawniczy Rebis. Jest to planszowa gra strategiczna, przeznaczona dla od 2 do 4 graczy, w wieku od 14 lat. Pudełko zawiera planszę, żetony, figurki, różne rodzaje kart i instrukcję. Jest to gra wymagająca współpracy między graczami, walczą oni ze starożytnymi postaciami – Przedwiecznymi, które próbują dostać się ich królestwa. Przedwieczni wprowadzają zamęt, chaos i śmierć. Wcielamy się w rolę grupki odkrywców, którzy jako jedyni mogą pokonać przemarsz Przedwiecznych. Działanie polega na wyborze jednej z czterech akcji, które pozwolą na walkę z jedną z czterech chorób toczących świat. Na planszy umieszczone są cztery miasta, które w przypadku złych decyzji zostaną zawładnięte przed epidemię lub pandemię. Gra jest kooperacyjna, wymaga wspólnej strategii wszystkich graczy. Każdy z nich ma inną rolę, funkcję i możliwości, bez pomagania sobie Przedwieczni będą górą, a gra zakończy się porażką całej grupy.

Gra została bardzo dobrze przyjęta. Gracze podkreślają tajemniczy, mroczny klimat, który wspaniale komponuje się z tematem rozgrywek. Wielkie wrażenie robią starannie wykonane figurki. Mniej entuzjazmu wzbudzają karty, które są niewymiarowe i zawierają małe błędy. Sama plansza została uproszczona względem wersji z podstawowej gry Pandemic (która została wydana w 2009 roku). Uproszczenie to nie miało wpływu na atrakcyjność gry. Gra jest bardzo wymagająca, gracze podkreślają, że śmierć bohatera zdarza się bardzo często. Ze względu na dużą losowość do gry chętnie wracają. Kilka kolejnych rozgrywek może mieć zupełnie inne scenariusze przez co gra pozwala na ciągły rozwój. Należy wspomnieć, że rozgrywka trwa około 40 minut. Każda z nich jest bardzo dynamiczna i wymaga od graczy szybkich reakcji.

Gra ma wielu zwolenników i naprawdę ciężko znaleźć coś na co można ponarzekać. Może tylko to, że grając w dwie osoby wiele scenariuszy jest ograniczonych i rozgrywka jest minimalnie mniej atrakcyjna. Wszędzie podkreślane jest solidne wykonanie figurek, kart, kości i planszy. Całość jest atrakcyjna wizualnie, a pudełko pozwala utrzymać wszystko w porządku. Nowością jest to, że pudełko zawiera kość do gry – wcześniejsze wersje gry odbywały się bez rzutów kostką.

Podsumowując, gracze są jednego zdania, że Pandemic: Czas Ctulhu to najlepsza gra tej serii. Ze względu na liczne wydane dodatki każda kolejna rozgrywka może być inna i wymagać nowych strategii. Fani planszówek strategicznych nie będą rozczarowani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *