Gry planszowe są także dla rodziców
Jeśli jesteście dzisiaj rodzicami, to bardzo prawdopodobne jest, że wasze doświadczenia z grami planszowymi w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych były bardzo ograniczone.
Dorastaliśmy na kilku masowych grach, takich jak Monopoly, Scrabble. Być może eskalacja technologii zabiła w ciągu ostatnich dwudziestu latach gry planszowe, ponieważ na żądanie znajdujemy rozrywkę w telewizji lub mediach społecznościowych.
W rzeczywistości, to nie może być dalsze od prawdy.
Dzieci się nudzą, a kiedy się nudzą mają pomysły, które niekoniecznie podobają się rodzicom. Albo sięgają po to, co dostarcza łatwej i szybkiej rozrywki – elektroniczne zabawki. Ale rodzice wiedzą, że wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, choć pożądane i ze wszech miar pozytywne, wymaga pewnego wysiłku i czasami zwyczajnie może brakować pomysłu. Rozwiązaniem są gry planszowe. Wspólna zabawa jednoczy a do tego wpływa wszechstronnie na rozwój dziecka i pozwala na rozmowę ze starszymi na „neutralnym” gruncie.
Rozwój intelektualny
Logiczne myślenie/abstrakcyjne myślenie
Czy to w prostym Chińczyku czy w skomplikowanych grach typu Eurobiznes żeby wygrać trzeba myśleć. Przewidywać ruchy swoje i przeciwnika. Tej niełatwej sztuki mały człowiek uczy się przy planszówkach bardzo szybko, bo tylko to gwarantuje sukces. Logiczne myślenie w naszej cywilizacji jest kluczowe nie tylko w naukach ścisłych.
Bogatsze słownictwo
Scrabble, Słowostwory, gry wymagające skojarzeń i opisywania postaci i rzeczy wzbogacają dziecięce słownictwo. Nie jest w tym tak pomocne, jak czytanie książek, ale ma bardzo duży wkład w naukę wysławiania się. Maluchy grające w dziecięce wersje gier planszowych, które do wygranej wykorzystują umiejętność komunikacji dużo łatwiej porozumiewają się z rówieśnikami i starszymi od siebie osobami.
Wygrywać też trzeba umieć z klasą
Wiadomo, że dzieci będą często przegrywać z rodzicami. To cenna lekcja, którą odbiera się w sprzyjającej atmosferze rodzinnego domu. Dzieci przegrywając urządzają sceny rozpaczy i gniewu, ale uczą się z czasem panować na tymi emocjami. Co równie ważne uczą się także jak należy wygrywać. Dziwne? Niekoniecznie. Niektórzy dorośli tego nie potrafią i po wygranej triumfują w sposób nieprzyjemny, pognębiając pokonanego przeciwnika. Grając z dziećmi rodzice mają okazję pokazać dzieciom, jak wygrywać z klasą i dziękować za wspólną zabawę.
Deszczowe popołudnia, długie zimowe wieczory, choroby i sytuacje stresujące
Gotowe scenariusze
Gry ułatwiają rodzicom życie. Nie trzeba wymyślać własnych scenariuszy na spędzanie czasu, wystarczy wyjąć grę z ustalonymi zasadami. A potem się ich trzymać. Niektóre gry to godziny wspólnej zabawy. Inne są krótsze, ale za to dają szanse równie szybkiego rewanżu. Ale wszystkie uwalniają od konieczności kreatywności (a nie zawsze ma się na to siłę).
Śmiech to zdrowie i sprzyja rozmowie
Gry planszowe to przede wszystkim zabawa, zajęcie przyjemne, prowokujące wiele zabawnych sytuacji. Wspólny śmiech łączy i dorosłych i dzieci i – co ważne, także nastolatki, z którymi trudno jest złapać porozumienie. Gry przydają się na trudne chwile – na choroby i rodzinne wstrząsy. Plansza staje się neutralnym terenem ułatwiającym komunikację, bezpieczną wymianę emocji i myśli.