Wiek Złodziei

Wiek Złodziei gra

,,Wiek Złodziei” to gra autorstwa Sławomira Stępień, który jest laureatem III edycji konkursu dla autorów gier. Cała gra to po prostu kawał dobrze wykonanej roboty. W pudełku znajdziemy dobrze wykonana planszę, która została podzielona na cztery dzielnice, które posiadają dodatkowo wydzielony teren na pałac. Plansza to jednak nie wszystko, ponieważ znajdziemy tam również 28 figurek, 37 kart tarota, 84 mniejsze karty,, akcji ”, parawany, arkusze od złodziei oraz bardzo dużą ilość żetonów i kryształów. Opis został przedstawiony w instrukcji i nie powinniśmy po pewnym czasie mieć z nimi problemów. Całość wypada więc bardzo dobrze pod względem estetycznym, kolorystycznym i sprawia bardzo pozytywne wrażenie. Jest na bardzo wysokim poziomie, wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów.

Motyw to typowo złodziejski pomysł. Do naszego miasta zawitał władca z dostojnikami oraz bardzo cennym klejnotem. Złodzieje chcą zdobyć ten przepiękny rubin, jednak zadanie to nie będzie takie proste. Jest strzeżony przez czujnych i bardzo licznych strażników, którzy ani na chwilę nie mogą zmrużyć oczu. Przygotowanie do gry nie należy do trudnych. Dostajemy pola posterunków i uzupełniamy je żetonami miasta. Możemy znaleźć kosztowności, kryjówkę a także wpaść na strażnika. Część posterunków posiada broń, a w centralnym punkcie znajduje się oczywiście klejnot. Istnieją wokół nich karty ciszy jak i karty alarmu.

Na kradzież zostało przeznaczone dziesięć tur. W przypadku niespełnienia tego warunku, wszyscy niestety przegrywają. Jeśli atak zakończymy jednak zdobyciem rubinu, następują pewne zmiany: talia ciszy zostanie zastąpiona alarmem, a na puli czterech kart losowana jest droga ucieczki. W dzielnicy doszło z kolei strażników oraz kapitanów, którzy są jeszcze bardziej czujni i na pewno nie uciekniemy im tak łatwo i szybko.

Na plus w grze zasługuje przede wszystkim mechanika, która jest dobrze przemyślana i idzie bardzo łatwo. Liczba tur w każdej partii jest ograniczona, co jest również dużym plusem. Musimy działać bardzo szybko i dobrze myśleć o tym, co chcemy zrobić. Jeden niewłaściwy ruch, i możemy zostać złapani na kradzieży. Gra wcale nie jest taka łatwa, jak może się z pozoru wydawać. Wszystko to opiewa fantastyczny klimat, który sprawia że naprawdę czujemy się jak złodzieje.

Minusy to fakt, że grając w dwie osoby gra szybko staje się nudna i monotonna. Karty ciszy zaczynają się powtarzać, a dodatkowym minusem jest brak jakichkolwiek kart pomocy. Podsumowując, to dobra gra strategiczna i wymaga trochę pokombinowania, najlepsza w większym towarzystwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *