Roll for the Galaxy to typowo fabularna gra osadzona w kosmosie

Roll for the Galaxy

Race for the Galaxy to gra, która toczy się oczywiście w kosmosie, i jest to typowo fabularna gra. Panuje tutaj klimat niczym z Gwiezdnych Wojen: przeróżne rasy, technologie i najróżniejsze planety wokół nas. Gracze będą zdobywali kosmos za pomocą…ekonomicznych pojedynków. Kostki to nasze główne narzędzie, którymi będziemy zdobywać galaktykę. Im więcej planet wpadnie w nasze ręce, technologii – tym bliżej zwycięstwa będziemy się znajdywać. To z kolei przyniesie nam większą ilość punktów. Brzmi ciekawie?

W pudełku znajdziemy mnóstwo kostek i nie tylko. Kafelki, punkty, zasłony, plansze i kubeczki. Te ostatnie znacząco ułatwiają grę i dodają parę punktów jeśli chodzi o sprawy organizacyjne. Jakość jest na najwyższym poziomie i nie można mieć co do niej większych zastrzeżeń czy wątpliwości.

Zasady nie są skomplikowane, jednak najlepiej odnajdą się tutaj fani całej serii. Instrukcja nie powinna sprawić im żadnych problemów i rozpoczną grę bez zbędnego przedłużania już od pierwszej zagrywki. Gracze rozpoczynają ją z dwoma kafelkami, które dają im na start pewne zdolności i dodatkowe kostki. W czasie gry zdobywamy nowe kafelki, by potem je wybudować. Na planetach możemy produkować dobra, które z kolei możemy podam sprzedać oraz zdobyć punkty do naszej kolekcji.

Mechanika jest bardzo równoległa do akcji i nie ma tutaj żadnych niespodzianek. Jest tutaj jednak wariant zaawansowany, w którym gracze zagrywają aż po dwie karty akcji. Wchodzi ona tutaj za pomocą kostki. Losowość jest bardzo mała dzięki bardzo dużej ilości kart. Potrafią wywrzeć bardzo duże wrażenie. Świat Race jest bardzo bogaty i różnorodny. Brak tu jakichkolwiek skomplikowanych mechanizmów, więc cała gra powinna toczyć się bardzo przyjemnie i płynnie, bez żadnych problemów. Z czasem bardziej zaangażujemy się w grę i szybciej będziemy dążyli ku zwycięstwu. Wszystko mamy opisane na naszych kaflach; nie musimy więc zapamiętywać wielu elementów i zbędnie kombinować. Mimo pozornej łatwości ze względu na kostki, gra nie należy do bardzo łatwych planszówek. To całkiem wysoki poziom: ogarnianie kostek, kredyty oraz moce, które wzajemnie na siebie wpływają. Jeśli jesteśmy nowi, możemy nie pojąć tego od razu. Jeśli chodzi zaś o zaawansowanych, nie każdemu może spodobać się klimat gry i cała tematyka. To gra złożona i nie ma co grać w nią z młodszymi dzieciakami, które po prostu jej nie załapią. Zbyt dużo tłumaczenia, kojarzenia i zapamiętywania może je szybko zniechęcić. Jednak dla tych doświadczonych będzie to dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *