Terraformacja Marsa

Terraformacja Marsa

Terraformacja Marsa to kolejna gra, jaka pojawiła się na rynku gier planszowych. Co ją wyróżnia spośród innych?

Po pierwsze temat.

Zadaniem graczy jest przekształcenie całej powierzchni marsa na teren możliwy do życia ludziom. Proces ten nazywany jest właśnie terraformacją. Ostatnio często poruszany w obszarach naukowych jako temat kontrowersyjny a zarazem niezwykle ciekawy i intrygujący.

Zasady

Wybieramy jedna spośród dwóch wylosowanych korporacji, którą będziemy reprezentować w czasie rozgrywki czyli tym samym która będzie dawała bonusy w zależności od otrzymanych kart. Kiedy już wcielimy się w jedna z korporacji i przyznamy sobie bonusy wybieramy karty akcji, za które niestety trzeba zapłacić. Możemy kupić od jednej do 10 kart akcji pod warunkiem, że nas na nie stać.

Głównym celem każdego gracza jest zdobycie jak największej liczby punków przy czym na końcu rozgrywki liczone sa zdobyte punkty za:

  • podniesienie swojej terraformacji
  • tworzenie miast
  • tworzenie oceanów
  • tworzenie zieleni przy swoim mieście
  • podnoszeniu temperatury
  • zagrywaniu kart akcji
  • kupowanie niektórych projektow

Gra kończy się kiedy temperatura i procent tlenu na planszy zostanie podniesiony do maximum, zostaną utworzone wszystkie możliwe oceany na planszy.

Wykonanie

Na komplet gry składa się plansza, karty akcji, korporacji, znaczniki miast, oceanów zieleni, projektów, plansze mniejsze dla każdego gracza oraz oznaczniki gracza. Wykonanie oceniam na mocna 4, głównie za to, że wszystko jest bardzo czytelne i przejrzyste. Identycznie jest z instrukcją obsługi.

Minusem jest brak wypraski a foliowe woreczki nie spełniają oczekiwania mojej pedantycznej osoby choćby ze względu na zbyt mała ilość.

Ocena końcowa

Gra ciekawa. Dobrze sprawdza się zarówno przy dwóch graczach jak i przy większej liczbie uczestników gry. Niej to krótkie spotkanie na marsie, ponieważ jedna rozgrywka trwa około 2 godzin. Po pierwszej rozgrywce już wszystko ładnie się układa w całość i nie ma niewiadomych. Problemem może okazać się zachęcenie i wytłumaczenie zasad gry nowym graczom, jednak dla chętnych pobytu na Marsie nie powinno to stanowić przeszkody.

Ja ze swojej strony polecam i zachęcam.

Ocena redakcji: 9/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *