UNO – najlepsza gra karciana?

uno

Czy jest ktoś, komu nie rzuciło się w oczy pudełko, z kolorowymi kartami w środku, przykuwające wzrok prostą nazwą…UNO?

Z pewnością wielokrotnie zastanawialiście się nad zakupem tej gry, warto więc zabrać ją do zakupowego koszyka!

Co zawiera gra?

Uno to cztery kolory kart, żółte, zielone, czerwone i niebieskie, prezentują wartości od zera do dziewięciu, występujące podwójnie w każdym kolorze.

Poza kartami zwykłymi, są jeszcze karty specjalne, pozwalające graczowi na wykonanie ruchu innego, niż zakłada się przy użyciu karty zwykłej.

Na czym polega gra UNO?

Co najmniej dwóch graczy otrzymuje na start po siedem kart, potasowanych wcześniej i ułożonych na stosik. Każdy gracz sprawdza, jakie otrzymał karty. Ruch w grze to wyrzucenie na oddzielny stosik jednej z kart, a zadaniem kolejnego gracza jest wyrzucenie karty, odpowiadającej wyrzuconej uprzednio kolorem lub też wartością. Gdy gracz w swoich kartach nie posiada karty odpowiedniej do wyrzucenia, powinien w ramach swojej kolejki pobrać z stosu kart do rozdania dodatkową.

Gra toczy się zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

Jakie są i co oznaczają karty specjalne?

Karty specjalne posiadają w górnym i dolnym rogu symbol czterech kolorów, występujących w grze; służą one do wykonania ruchu, dającego graczowi większe możliwości.

Do dyspozycji gracza są karty zmiany koloru w grze, zmiany kierunku gry, pominięcie następującego po obecnym gracza w danej kolejce, zamianę kart, odbywającą się pomiędzy graczami, dołożenie kolejnemu graczowi dodatkowej liczby kart…

Gra toczy się do momentu, gdy któryś z graczy, pozbędzie się swoich kart. Gdy graczowi zostanie jedna karta, powinien głośno powiedzieć słowo UNO, gdy natomiast pozbędzie się po chwili ostatniej karty, powinien powiedzieć UNO POU.

Zalety gry:

Gra jest odpowiednia dla starszych dzieciaków, nastolatków i dorosłych. Wystarczy odrobina karcianego zacięcia, aby wspaniale spędzić wspólnie czas i świetnie się bawić, przy wyrzucaniu kolejnych wartości na kartach. Gdy pojawiają się w grze karty specjalne, dobry humor udziela się każdemu 🙂

Ocena redakcji: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *