Recenzja gry Pola Arle
Niesamowita gra planszowa w której głównym celem jest zarządzanie olbrzymią farmą. Gra jest niezwykle rozbudowana, dzięki ogromnej ilości pól akcji i zależności między nimi.
Nie jest to więc gra w której można zainwestować tylko w jedną ścieżkę i cały czas ją rozwijać. Doskonałym przykładem jest chociażby stworzenie potrzebnego na farmie wozu do przewożenia towarów. Do stworzenia wozu będziecie potrzebowali drewna, które możecie uzyskać od drwala.
Dając narzędzia dla drwala sprawicie, że będzie on pracował efektywniej i szybciej dostarczy wam drewno. Nie jest to jednak koniec akcji związanych z budowaniem wozu, gdyż jeszcze będziecie potrzebowali konia, który przetransportuje ścięte drzewo. Jedna czynność, czyli zbudowanie wozu jest rozbijana na kilka akcji i można ją wykonać w różny sposób.
Możliwości w tej grze jest naprawdę dużo i na początku Pola Arle wydaje się dość skomplikowaną grą. Po piętnastu minutach wszystkie zasady są już dobrze opanowane. Nie jest to jednak gra, którą można całkowicie poznać już po pierwszej rozgrywce. Mnogość strategii i różnych wyborów sprawia, że jest to gra, która zapewni wam długie godziny świetnej rozrywki.
Dodatkowo wpływa na to również losowość wybieranych budynków przez co tym bardziej Pola Arle staje się grą, którą za każdym razem rozgrywa się całkowicie inaczej. Gra została przepięknie wykonana z niesamowitą dbałością o każdy detal.
Tworząc grę Rosenberg próbował odzwierciedlić rodzinne strony swojego ojca, przez co naprawdę można poczuć się jak na osiemnastowiecznej farmie. Pola Arle jest grą w którą można grać we dwie osoby lub samodzielnie. Czas rozgrywki dla jednej osoby wynosi sześćdziesięciu minut, natomiast dla dwóch osób jest to około stu dwudziestu minut.
Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 1 – 2 osoby
Wiek: od 13 lat
Czas gry: około dwie godziny
Zawartość pudełka:
instukcja
dwie karty pomocy
plansza akcji
plansza zasobów
woreczki foliowe na elementy
2 plansze włości
2 plansze stodół
60 drewnianych pionków zwierząt
40 drewnianych znaczników torfu
około 40 innych drewnianych znaczników
31 budynków
ponad 150 innych kafelków i żetonów
notesik