Jak tłumaczyć zasady gry? Nerwy, nauka i instrukcja.

Jak tłumaczyć zasady gry

Gry planszowe są świetną formą rozrywki. Zanim jednak przystąpimy do zabawy koniecznie trzeba zapoznać się z zasadami danej gry. Ci, którzy już w nią grali nie będą mieli zapewne problemu. Kłopoty są z osobami, które nigdy wcześniej z daną grą nie miały do czynienia. Trzeba im w miarę dobrze wyjaśnić zasady gry, aby rozgrywka mogła być prowadzona w prawidłowy sposób.

Daj instrukcję do przeczytania

Najprostszy sposób tłumaczenia zasad gry to podanie książeczki z instrukcją i pozwolenie na zapoznanie się z jej treścią. Jest to sposób najprostszy dla osoby tłumaczącej, jednak nie tak łatwo nauczyć się zasad w ten sposób.

Ucz w trakcie gry

Znacznie skuteczniejsze tłumaczenie zasad gry ma miejsce wtedy, gdy zaczynamy grać i w trakcie pokazujemy o co chodzi. Trzeba jednak przyznać, że dla wielu osób może być to bardzo denerwujące i nie wszyscy gracze lubią grać z osobami, które dopiero się uczą. Jeśli jednak nikomu to nie przeszkadza, to warto zagrać jedną partię trochę wolniej i w trakcie zapoznawać nowego gracza z zasadami.

Zanim zaczniesz tłumaczyć przemyśl co chcesz innym przekazać

Tłumaczenie nie jest takie łatwe jak się niektórym wydaje. Znamy zasady ale nie oznacza to, że będziemy w stanie zasady danej gry komuś innemu przetłumaczyć. Ważne jest również to, aby panowała cisza i osoba słuchająca skupiła się na tym co tłumaczący ma jej do przekazania. Potrzebna jest więc współpraca. Jeśli nasz odbiorca nie będzie skupiony na tym co do niego mówimy, to w żaden sposób nie uda nam się przetłumaczyć mu zasad gry. Co najwyżej może co nie co zapamiętać ale i tak w większości przypadków będziemy musieli w trakcie rozgrywki wysłuchiwać pytań.
Warto również wcześniej przemyśleć i zaplanować naszą przemowę, która ma wprowadzić innych do gry. Wiele osób tłumaczy zasady gier w bardzo niezrozumiały sposób, co niestety może doprowadzić do frustracji i zniechęcić innych graczy do wspólnej zabawy.

Ważne – nie denerwować się!

Pamiętaj, jak tłumaczysz komuś zasady gry, to nie wolno ci się denerwować. Niejednokrotnie zdarzy się sytuacja, że ktoś będzie o coś dopytywać, zapomni o czymś, będzie przerywać ci podczas tłumaczenia zasad. Musisz zapanować nad sobą i emocjami. Nie jest to łatwe ale osoba, która tłumaczy zasady jakiejkolwiek gry musi mieć tego świadomość, że często będzie wielokrotnie się powtarzać. Zapamiętaj to, że tak naprawdę od ciebie, czyli osoby tłumaczącej zależy to, czy wspólna gra będzie przyjemnością. Jeśli nie potrafisz tłumaczyć zasad gier, szybko się denerwujesz, to nie podejmuj się takiego zadania. Pozwól zrobić to komuś innemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *