Recenzja gry Cluedo

Cluedo

Cluedo należy do grona klasycznych gier detektywistycznych. Po raz pierwszy została wydana w 1946 roku. Gracze mają za zadanie wcielić się w detektywów szukających odpowiedzi na pytanie kto, gdzie i jak zabił profesora Czarneckiego. Kto pierwszy odkryje te informacje – wygrywa grę.

W pudełku znajdziemy:

  • planszę przedstawiającą pomieszczenia i korytarze domu, w którym zginał profesor Czarnecki
  • sześć plastikowych figurek przedstawiających postacie i podejrzanych jednocześnie
  • miniaturki przedmiotów, kostki, karty z nazwami pomieszczeń, nazwiskami osób podejrzanych i narzędziami zbrodni
  • notatniki detektywa – kartki, na których gracze zapisują zdobyte przez nich informacje

Zasady rozgrywki

Na początku gry losuje się po jednej karcie z kategorii – ludzie, miejsca, przedmioty. Wylosowane karty wkłada się do koperty. Gra polega na odgadnięciu, co znajduje się w kopercie. Resztę kart rozdziela się pomiędzy graczy. Są to pierwsze wskazówki co do tego, co znajduje się w kopercie.

W każdej turze pionki graczy poruszają się po planszy, która przedstawia dom i jego różne pomieszczenia. W każdym pokoju gracz może rzucić podejrzenie. Osoba siedząca obok ma za zadanie obalić tę teorię, pokazując w tajemnicy oskarżającemu jedną z kart, którą wymienił w podejrzeniu. Jeśli dana osoba nie ma tej karty to obowiązek przechodzi na następnego gracza. W trakcie rozgrywki gracze zapisują sobie notatki o swoich podejrzeniach i działaniach innych graczy.

Cała rozgrywka trwa niecała godzinę. Gra przeznaczona jest dla osób od 8 lat, jednak ze względu na poziom skomplikowania najlepiej sprawdza się w grupach jednolitych wiekowo.

Podsumowanie

Cluedo jest grą milą, szybką i przyjemną. Sama rozgrywka wymaga pewnego wysiłku intelektualnego. Niestety mamy niewielki wpływ na postępy przeciwników, więc gra jest mocno losowa, przez co brakuje dreszczyku emocji towarzyszącemu rywalizacji. Dla mniej wymagających graczy jest to jednak znakomita pozycja. Dużym plusem jest to, że nie trzeba szukać tysięcy graczy, do dobrej zabawy wystarczą już 3 osoby.

Ocena redakcji: 8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *