Recenzja gry planszowej Puerto Rico

Puerto Rico

Puerto Rico to gra strategiczna wyprodukowana przez polskie wydawnictwo. Tytuł ten osiągnął bardzo wysokie noty noty w popularnych serwisach o grach planszowych, a także od wielu lat znajduje się w czołówce światowego rankingu gier planszowych.

Mechanika i fabuła

Gracze wcielają się w rolę kolonizatorów, którzy zakładają plantację i budują fabryki na hiszpańskiej wyspie Puerto Rico. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów zwycięstwa, co można osiągnąć poprzez rozbudowę swoich posiadłości i wysyłanie towarów do Europy.

W każdej turze gracze wybierają postać i otrzymują od niej bonusy. Pozostali gracze w trakcie tury wykonać akcję związaną z daną postacią, lecz już bez bonusu. Przykładowo, jeśli ktoś wybierze klasę Budowniczego to może stawiać budynki po niższym koszcie. Pozostali również mogą budować, ale już bez obniżki. Jeśli nikt nie wybierze tej klasy to w danej turze nie można nic zbudować.

Wygrywa gracz, który po rozdaniu wszystkich żetonów zwycięstwa ma ich najwięcej. Zwycięstwo można uzyskać poprzez odpowiednie rozłożenie swoich ruchów i przewidywanie strategii przeciwnika.

Technikalia gry

Ilość dostępnych możliwości rozbudowy plantacji i rozwoju swoich fabryk jest ogromna. Dzięki temu każda rozgrywka jest inna.

Zasady gry są bardzo proste, dzięki czemu do rozgrywki można zasiąść już po kilku minutach przyswajania zasad. Z drugiej zaś strony ilość dostępnych strategii oraz taktyk jest tak ogromna, że gra jest tak wymagająca, że gracz dopiero zaczynający z nią przygodę nie ma żadnych szans z doświadczonym zawodnikiem.

Podsumowanie

Gra została przygotowana bardzo starannie i z dużą dbałością o szczegóły. Wszystkie karty i żetony są wytrzymałe, nie ścierają się nawet po rozegraniu kilkudziesięciu partii. Również instrukcja jest napisana bardzo przystępnie i zrozumiale.

Nie jest to gra dla każdego. Jej dobre poznanie wymaga kilkudziesięciu godzin spędzonych na opracowywaniu strategii i kombinowaniu. Jeśli więc ktoś szuka krótkiej i szybkiej gry na niedzielne popołudnia lepiej niech omija Puerto Rico szerokim łukiem. Wszyscy inni będą zachwyceni.

Ocena redakcji: 9/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *