Recenzja Dark Souls
Dark Souls: Gra Planszowa to wersja action-RPG, który jest popularny na konsolach. Projekt gry wystartował na Kickstarterze z celem pięćdziesięciu tysięcy funtów. Kwota została zebrana w zaledwie w trzy minuty, a w trakcie czytania kolejnych akapitów na koncie przybywa funtów. To gra strategiczna, wciągająca przeznaczona dla czterech graczy. Istnieje również tryb do pojedynczej gry. Koszt zakupu jednego egzemplarza to 430 zł.
To gra głęboko wciągająca, bardzo trudna strategicznie. Gracze mogą wybierać między wieloma postaciami, odkrywać miejsca pełne niebezpiecznych potworów oraz znajdywać skarby. Wprowadza nas w zupełne nowy świat mechanizmów i rozrywki. Miniaturowe figurki idealnie wpiszą się w istotę gry wideo. Są one idealnie wykonane, a w miejscu do którego,, przenosimy się ” panuje niepowtarzalny klimat, który zrozumieją tylko zagorzali fani tej serii. Zmusza nas do planowania, strategicznego myślenia oraz wykonywania wielu ruchów, które muszą być dokładnie przemyślane.
Gracze walczą o życie. Niebezpieczne miejsca, jakie odkrywają wcale nie pomagają zachowa ich przy życiu. Pokonywanie wrogów i zbieranie sprzętu to tylko część zadań, jakie oferuje nam ta gra. Do wyboru mają kilka podstawowych postaci, a każda z nich posiada odrębną rolę, jaką musi wykonać i odegrać. Każda posiada także swoje mocne jak i słabe strony. Poziomy trudności są bardzo zróżnicowanie a gra jest zaprojektowana tak, by zainteresowała i wciągnęła nas na wiele godzin, w szczególności ścisłe umysły i fanów długiego, logicznego myślenia. Uczy strategii i woli przeżycia – cena za nie jest tutaj naprawdę wysoka.
Każda zmiana lokalizacji to istne zagrożenie bądź przybliżenie nas do zwycięstwa – tego nigdy nie wiadomo. Nie da przewidzieć się wielu rzeczy, co zapewnia grze dużą dynamikę i żywotność. Jest więc bardzo płynna i zmienna, co należy uznać za bardzo duży plus. Oferuje naprawdę sporo możliwości.
Na docenienie zasługują także ilustracje, które zostały bardzo dobrze przemyślane i dobrane pod kątem kolorystyki i estetyki. Jako całość gra sprawuje się więc bardzo dobrze. W pudełku znajdziemy 27 figurek, 9 tablic ze snakami, 15 kości, 252 karty oraz instrukcję.
Podsumowując, to gra bardzo świeża na rynku. Została stworzona z myślą o fanach jej odpowiednika na konsolę, co sprawia że na pewno nie załapią jej osoby, które w planszówki grają naprawdę okazjonalnie. Zasady są skomplikowane i wiele terminów wymagać może długiego czasu przyswajania ich. Jeśli jesteśmy jednak fanem tej gry i pragniemy wydać na nią prawie 500 złotych – nic nie stoi na przeszkodzie.