Recenzja gry Nowy Jork: 1901

Nowy Jork: 1901

Gra Nowy Jork:1901 jest jedną z najlepszych gier rodzinnych jakie w ostatnim czasie pojawiły się na światowym rynku. Gra przeznaczona jest dla grupy 2-4 osób. To co na pierwszy rzut oka zachwyca to wyjątkowa i wielobarwna plansza do gry, która zachwyci nawet najbardziej sceptycznie do niej nastawionych graczy. W dużym skrócie zabawa opiera się na budowaniu budynków na jednej planszy walcząc o to, by w jak największym stopniu zapełnić każdą z nich własnym i budynkami. Im lepsza lokalizacja tym więcej punktów przybliżających danego gracza do wygrania danej rozgrywki. Szacowany średni czas jednej partii wynosi około 60 minut. Standardowa wersja gry zawiera w pudełku takie elementy jak:

– zestawy dla 4 graczy: robotnicy (plastikowe figurki), budynki (tekturowe, o różnych kształtach, sztuk: 19)
– znacznik do liczenia punktów
– karty (talia działek budowlanych, karty akcji specjalnych dla graczy, karty z warunkami punktacji)
– planszę.

Co prawda jej cena do najniższych nie należy, bowiem kosztuje 100-130 złotych, jednak warta jest swojej ceny i inwestując w te grę nie powinniśmy czuć się w żaden sposób rozczarowani. Jak w zdecydowanej większość dostępnych na rynku planszówek tak i w przypadku Nowy Jork:1901 chodzi o to, by zebrać więcej punktów od przeciwników – tylko wtedy mamy zapewnioną wygraną rozgrywkę. W grze głównie buduje się wieżowce, o różnych konfiguracjach. Poza budową gracz może również w jednej turze zakupić działkę z dostępnych na rynku kart, by następnie postawić na zakupionej działce budynek. Oczywiście po wybudowaniu kilku budynków można je zburzyć, a w ich miejsce umieścić budynek nowej generacji, przynoszący znacznie większe korzyści punktowe niż poprzednie. Gra zawiera 3 generacje budynków. W trakcie całej rozgrywki napotkać możemy jeszcze tak zwane karty specjalne, czyli:

– boom konstrukcyjny pozwalający na wybudowanie dodatkowego budynku w jednej turze
– zmiana na rynku, czyli wymiana wszystkich kart działek na obecnym rynku
– przejęcie pozwala na zakup jednocześnie dwóch działek w jednej turze.

W grze są również budynki zabytkowe, czyli takie, które punktowane są znacznie wyżej niż wszystkie pozostałe. Każdy z graczy nie może mieć więcej niż 1 taki budynek. Przyjmuje się, że gra kończy się w momencie, gdy jednemu graczowi zostaną tylko 4 budynki lub na rynku zostaną 3 karty. W tym momencie rozpoczyna się ostatnia kolejka, po której podliczane sa wszystkie zdobyte przez poszczególnych graczy punkty. Ten, który zgromadził ich najwięcej zostaje zwycięzcą rozgrywki.

Ocena redakcji: 7/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *